Okul Fobisi Neden Olur?

Okul Fobisi Neden Olur?
17 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 260 kez okundu.

Okul fobisi neden olur?Çocuklarda sıkça yaşanan okul fobisi, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Okul fobisi, çocuğun şiddetle okula gitmek istememesi ve okula gitmek konusunda son derece isteksiz olması ile meydana gelir. Okul fobisi yaşayan çocuklarda okul saati yaklaşınca çocuklarda uykusuzluk, ağlama krizleri, sinirlilik, iştahsızlık, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi şikayetlerle ortaya çıkar. Çocuklarda okul fobisine, maddi sıkıntılar, anne baba arasındaki geçimsizlik, aile içindeki birinin ağır hastalığı, yaşanmış bir kaza, okulda yaşanan utanç verici bir olay ve ölüm gibi bazı etkenler neden olabilir.

Okul fobisinin belirtileri arasında ise, bel ağrısı, kendini yalnız hissetme, mide bulantısı, baş dönmesi, huzursuzluk, uyku düzeninde yaşanan bozukluklar, isteksizlik, alınganlık, iştahsızlık, enerji kaybı ve baş ağrıları yer alır. Okul fobisi yaşayan anne ve babaların bu durumu yenmeleri için öncelikle çok iyi bir iş birliği yapmaları gerekir. Çocuklarına okulu sevdirecek ve onun korkusunu yenmesini sağlayacak bazı yöntemler denemelidirler. Zorla ona ders çalıştırmaya çalışmak yerine güzel taktiklerle çocuğun kendi kendine ders yapmasını sağlamaları gerekir.

Çocuğun sınıfa katılımı aşamalı olarak gerçekleştirilebilir. Çocuğun bu korkusunu yenmesi için okula özendirici kalem, defter gibi metaryaller alabilirsiniz. Ebeveynler bu süreçte sabırlı ve kararlı olmalıdır. Çocuğa yol göstermeli ve okulun ne için gerekli olduğu güzel bir dille çocuğa her fırsatta anlatılmalı ve korkusunu yenmesinde yardımcı olunmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git