Okul Dönüşünde Çocuklar İçin Yemek Önerileri

Okul Dönüşünde Çocuklar İçin Yemek Önerileri
3 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Okul dönüşünde çocuklar için yemek önerileri.Çocuklar büyüme ve gelişme dönemlerinde oldukları için beslenmeleri çok dengeli ve yeterli düzeyde olmalıdır. Özellikle okul çağındaki çocukların her öğünü onlar için son derece önemlidir. Günlük beslenme programlarında karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içeren gıdaların bulunması gerekir. Okul çağındaki çocuklar için en büyük tehlikelerden biri dışarıda satılan ve çocukların çok kolay bir şekilde bulabildiği kapalı paket ürünlerdir. Bu ürünler atıştırmalık adı altında satılan çikolata, cips, kek, krakeri ve tüm şekerlemelerdir. Bunların yanı sıra sokak satıcılarının sattıkları gıdalar da hijyen bakımından kötü gıdalardır.

Çocuklar bu gıdalara özellikle de okul çıkış saatlerinde yönelmektedirler. Çünkü gün içerisinde ne yemiş olurlarsa olsunlar, okul bitince bir şeyler yemek isterler. İşte tam da bu noktada annelere ve babalara çok büyük görevler düşmektedir. Çocukların okul çıkışlarında onları bu gıdalardan uzak tutmalıdırlar ve evde mutlaka hazırlanmış yiyecekler bulundurmalıdırlar.

Bu yiyecekler yemekler de olabilir sağlıklı atıştırmalıklar da olabilir. Okul dönüşünde çocuklar için hazırlanabilecek yemekler, çocukların hem gözüne hitap eden eğlenceli tabaklar olmalıdır hem de ihtiyaçları olan besin maddelerini içeren yiyecekler olmalıdır. Örneğin çorba, ana yemek, yardımcı yemek menüsünün oluşturulacağını düşünelim. Çorba sebze çorbası, ezogelin çorbası gibi hafif ve enerji verebilecek çorbalar olmalıdır. Çocuklar direkt olarak hazırlanması ve yenmesi kolay olan makarna gibi glisemik indeksi yüksek ve çocukların sağlıksız bir biçimde kilo almasına neden olacak yiyeceklere yönlendirilmemelidir. Çorbadan sonra et, balık veya tavuk yemeklerinin olabileceği ana yemek ile birlikte makarna veya pilav yedirilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git