Okul Çocuklarında Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Okul Çocuklarında Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?
16 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 222 kez okundu.

Okul çocuklarında uyku düzeni nasıl olmalı?Uyku çocuk için beslenme kadar önemli bir kavramdır. Çünkü uyku sırasında büyüme hormonları salgılanıyor. Çocuğunuzun normal bir gelişim göstermesi için uykusunun düzenli olması gerekir.
Bazı aileler her ne kadar bu konuyu hafife alsalar da uyku hafife alınmaması gereken bir konudur; çünkü çocuğun okuma, yazma, problem çözme becerisini etkiliyor. Eğer çocuğunuzu okula gönderirken uyandırmakta zorlanıyorsanız, gün içinde yorgun ve hassas oluyorsa, arabaya bindiğinde hemen uyuyorsa çocuğunuzun yeteri kadar uyumadığını ve uyku düzenine ihtiyacı olduğun söylemeliyim. Uykusunu iyi almayan çocuk derslerine iyi odaklanamaz, dikkati çabuk dağılır ve derslerinde geri kalabilir, unutkan ve dalgın bir tavır sergileyebilir…

-İlk ve orta öğretimdeki çocukların 10-11 saat uyumaları gerekiyor.
-İlköğretim ve anasınıfı çocukları için uyku çok daha önemlidir bu dönemde fiziksel ve bilişsel gelişimleri çok hızlıdır. Çocuk uyku sırasında öğrendiklerini işler, karmaşık olan zihni uyku sırasında gün içinde ki tüm öğrenmelerini anlamlı hale getirir.
-Çocuğu uyutmadan önce uykusunun gelmesini beklememek gerekiyor ve uyumadan önce teknolojik aletlerden uzak olmalıdır. İyi bir uyku için gerekli olan şey karanlık ve sessiz bir ortamdır. Büyüme hormonları karanlık ortamda salgılanıyor, çocuğunuzu karanlık ortamda uyumaya alıştırmalısınız.
-Çocuğun uyku saati kendisine bırakılmamalıdır. Çocuğun her gün aynı saatte yatıp kalkmasına dikkat edilmelidir. Çocuk her zaman aynı saatte uyuyup uyanırsa biyolojik saate koşullanmış olur.
-Çocuğu odasının ısısı ne çok sıcak nede çok soğuk olmamalıdır, kaliteli bir uyku için sıcaklık derecesi iyi ayarlanmalıdır. Ortalama oda sıcaklığı 20 derece olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git