Okul Başarısını Artıran Besinler Nelerdir?

Okul Başarısını Artıran Besinler Nelerdir?
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 209 kez okundu.

Okul başarısını artıran besinler nelerdir?Okul başarısı genetik faktörler ve çevresel faktörler olmak üzere iki etkenden gelişim gösterir. Genetik faktörler sonradan değiştirilemez oldukları için çocukların okul başarısı için çevresel etkenler son derece önemli bir konu haline gelmektedir. Çevresel etkenlere müdahale edilebilen her şey dahildir. Çocuğun gönderildiği okul, öğretmeni, arkadaş çevresi, okuduğu kitaplar, aile ortamı, oyuncakları, beslendiği gıdalar, aktiviteleri ve spor faaliyetleri gibi değiştirilebilen her şey çevresel faktörlerdir.

Ancak bu etkenler içerisinde çocuğun beslendiği gıdalar son dönemlerdeki en önemli konulardan biridir. Çünkü dışarıda satılan yiyeceklerin içerikleri çok zararlı hale gelmiştir ve çocukların okul başarısını düşürücü etkileri vardır.
Gıdalarda kullanılan malzemeler, saklandığı koşullar ve tazelikleri çocukların hem bedensel gelişimleri hem de zeka gelişimleri açısından riskli hale gelmiştir.
Bunların yanı sıra annelerin ve babaların günlük, taze ve sağlıklı gıdalardan oluşan beslenme programları ile çocuklarını bu gıdalardan uzak tutmaları gerekir.
Hatta bazı gıdaların okul başarısını arttırma etkileri bile bulunmaktadır. Çünkü bu gıdalar içerdikleri kaliteli yağlar, proteinler ve doğru karbonhidratlar sayesinde beyin gelişimini doğru etkilemektedir. Çocukların zeka gelişimini arttırarak okul başarılarını olumlu yönde etkilemektedir.
Bu gıdalardan bazıları şunlardır: Yumurta, süt, peynir, yoğurt, yeşil zeytin, brokoli, avokado, somon balığı, badem, ceviz, fındık, fıstık, kaju, ton balığı, kakao oranı yüksek çikolata, muz.
Çocukların evde geçirmediği zamanlar için bu gıdaları yeterli ve dengeli bir şekilde içeren beslenme çantaları ile çocukların dışarıdan beslenmesinin önüne geçilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git