Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları
10 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

1. Zencefil Çayı

Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklardan kaynaklanan öksürük rahatsızlıklarının giderilmesinin sağlanması için zencefil çayının oldukça iyi geldiğinin söylenmesi mümkündür. Hazırlanması da oldukça kolay olan zencefil çayı için bir parça zencefilin bir fincan sıcak su içerisine konularak 10 dakika kadar demlenmesini beklemek yeterlidir. Bu çayın öksürüğün giderilmesi için kullanılacak olması halinde günde 2 ya da 3 bardak olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hazırlanan zencefil çayının içine az bir miktarda tarçın ilave edilerek, çayın daha lezzetli bir hale getirilmesi de mümkündür.

2. Adaçayı

Öksürüğün giderilmesine yönelik etkisinin yanında boğazı yumuşatan ve boğaz ağrısını hafifleten bir özelliği de bulunmaktadır. Adaçayının, demlendikten sonra soğuk olarak içilmesi de mümkün olup ayrıca gargara yapmak amacı ile de kullanılabilir.

3. Nane Çayı

Öksürük tedavisi için sıkça tercih edilen bir bitki çayı türü olan nane çayı, bir dilim limon eklenerek ve tercihe göre de bir çay kaşığı kadar bal ile lezzetlendirilerek içilebilir. Nane çayı, soğuk algınlığının belirtilerinin engellenmesinde önemli ölçüde bir etkiye sahip olup bu özelliğinden dolayı özellikle kış aylarında sıklıkla içilmesi tavsiye edilmektedir.

4. Ihlamur Çayı

Ihlamur çayı, kış aylarının en çok tercih edilen doğal içecekleri arasında yer almaktadır. Günde en az iki bardak olarak ıhlamur çayının içilmesi öksürük şikayetlerini de azaltacaktır. Ihlamur çayının, ayrıca ateş düşürücü bir etkisi de bulunmakta olup grip ve nezle gibi kış hastalıklarına ve boğaz ağrısına da iyi gelmektedir.

5. Ayva çayı

Ayva çayı, boğazın yumuşatılmasını sağladığı gibi öksürüğünde azaltılması için faydalı olmaktadır. Çayın hazırlanması için ayva tohumları, bir miktar sıcak su içerisinde 10 dakika bekletilir ve sonra soğutarak içilir.

6. Yeşil Çay

Antioksidan bakımından oldukça zengin bir bitki çayı türü olan yeşil çayın içerisine bir parça kakule eklenerek içilmesi öksürük belirtilerinin önemli ölçüde azaltılmasını sağlayacaktır. Bu karışım, boğaz enfeksiyonlarının giderilmesinde de oldukça etkili olup günde 2 veya 3 bardak kadar tüketilmesi öksürük rahatsızlığının belirtilerini azaltılmasında olumlu sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

7. Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı, soğuk algınlığından kaynaklanan şikayetler ile enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıkların ve öksürük şikayetinin giderilmesi için oldukça etkilidir. Ekinezya çayının demlenmesinden sonra soğuması beklenerek içerisine az bir miktarda organik bal eklenerek içilmesi boğazın da yumuşamasını sağlayacaktır.

8. Keçiboynuzu Çayı:

Keçiboynuzunun, kırılarak veya bütün halinde kaynatılması ile elde edilen suyun bağışıklığı kuvvetlendirdiği, balgam söktürdüğü ve vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağladığı bilinmektedir. Zengin bir çinko ve kalsiyum kaynağı olup kuvvet verir, vücut direncini artırır ve zindelik sağlar. Keçiboynuzu çayı, hastalıkların daha hızlı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Özellikle astım ve alerjik rahatsızlıklardan kaynaklanan öksürüğün giderilmesinde etkili sonuçlar vermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git