Ökse Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Ökse Otu Çayının Faydaları Nelerdir ?
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Ökse otu çayının faydaları nelerdir ?Ökse otu, halk arasında ‘’ gevele, gökçe, güvelek , çekem, purç ve tamaç ‘’ isimleriyle de adlandırılan bir bitki türüdür. Sara hastalığı başta olmak üzere uzun yıllardır çoğu hastalığın tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Tabi bu tedavi edici olan yönünden tam olarak faydalanabilmek için ökse otu çayını doğru şekilde hazırlamak ve tüketmek gerekir.

Doğru ve faydalı şekilde ökse otu çayı hazırlamak için ilk olarak geceden bir su bardağı soğuk suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış ökse otu bitkisi eklenir. Sabaha kadar su içinde bekleyen bitkiler sabah kısık ateşte 3 – 4 dk kaynatılır. Daha sonra süzerek içilir. İsteğe göre birkaç damla limon da ilave edebilirsiniz. Şeker atmanızı önermiyoruz faydasını ve etkisini azaltacaktır. Şimdi ökse otu çayının faydalarına değinelim.

• Ökse otu çayı, kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damar sertleşmesi sorununa çok iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde tıkanmış damarların açılma sürecini hızlandırır.
• Kalp krizine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.
• Soğuk algınlığı ve gribe karı da koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir.
• Yüksek tansiyon hastalarının içmesi faydalı olacaktır. Tansiyonu dengeleyici özelliği vardır.
• Bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkisi vardır. Kabızlık sorunu yaşadığınız dönemlerde ökse otu çayı içerek kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir siniz.
• Hormon seviyelerinin dengelenmesinde de çok etkili bir bitki çayıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git