Okaliptüs Çayının Faydaları Nelerdir ?

Okaliptüs Çayının Faydaları Nelerdir ?
10 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 252 kez okundu.

Stresi Azaltmaktadır:

Doğal bir sakinleştirici ve yatıştırıcı olan okaliptüs, bu özelliği sebebiyle oldukça sık olarak tercih edilen bitki çaylarındandır. Özellikle, kronik stresten rahatsızlığından şikayetçi olanların kullanmaları tavsiye edilmektedir. Strese neden olan hormonların salgılanmalarını azaltarak stresin oluşmasına engellemeye yardım eder. Bir fincan okaliptüs çayı içilmesi ayrıca sağlık açısından zararlı sonuçlara sebebiyet verebilen zihinsel gerginliğin hafifletilmesi için de iyi gelmektedir.

Üst Solunum Yolları Hastalıklarını Tedavi Eder:

Okaliptüsün barındığı tanen içeriği, büzücü bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple üst solunum yollarındaki mukoza iltihabının azalmasını sağalarak tedaviye yardımcı olur. Ayrıca, içinde bulunan ökaliptol, mukusun serbest bırakılmasını sağlayarak balgamı gevşetmeye yarar ve bu şekilde de balgam söktürücü olarak görev yapar. Bu çayın içilmesi, öksürüğe, soğuk algınlığına ve bronşite karşı iyi gelen bir özelliği bulunmakta olup ayrıca solunum yollarında oluşması muhtemel diğer enfeksiyonların tedavi edilmesi için de kullanılır. Bunlara ek olarak okaliptüs çayının buharının solunması bronşit, göğüs, sinüs ve burun tıkanıklığının giderilmesi için faydalıdır.

Kan Şekerini Düşürür:

Yapılan çalışmalar neticesinde okaliptüs çayı içmenin insülin üretimini arttırarak kan şekeri düzeyinin düşürülmesine yardım ettiği görülmüştür. Kişinin mevcut bir şeker hastalığından dolayı diyabet ilcaları kullanıyor olması halinde okaliptüs çayının düzenli olarak tüketilmesinden önce bir doktor ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Enfeksiyon Gidericidir:

Okaliptüs çayında, inflamasyon özelliği bulunmakta olup güçlü bir ağrı kesici etkisi vardır. Oluşan bir yaradaki ağrı ve iltihabın tedavi edilmesi için bir parça pamuğun çaya batırılarak yara üzerine uygulanması yeterlidir. Bu özelliği nedeniyle cilt döküntülerinin önlenmesinde, böcek ısırmalarında, küçük kesikler ve çürükler ile sıyrıkların tedavi edilmesinde de kullanılabilmektedir.

Güçlü Bir Antioksidandır:

İçeriğinde bulunan antioksidanlar nedeniyle, Vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder, vücut direncini arttırır erken yaşlanma belirtilerinin giderilmesini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Sahip olduğu anti-mikrobiyal özelliği ile vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için oldukça faydalıdır. Bakteriyel ve fungal enfeksiyonların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

Cilt Ve Saç Sağlığına İyi Gelir:

Düzenli olarak okaliptüs çayı içilmesi, güzel ve sağlıklı bir cilt ve saçlara sahip olunması için faydalıdır. Soğuk okaliptüs çayı ile yüz yıkamak, cilt üzerindeki aknelerin tedavi edilmesinden ve mantar enfeksiyonlarının kontrolünde yararlıdır. Aynı zamanda saç derisinde bulunan enfeksiyonların giderilmesini de sağlar ve saçların daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Kurutulmuş Okaliptüs Çayı Tarifi

Kurutulmuş okaliptüs yaprakları üzerine kaynar suyu dökülerek demlenmesi için 10 dakika beklenir. Tatlandırmak için bal eklenerek günde içinde 2-3 bardak içilebilir.

Taze Okaliptüs Çayı Tarifi

Taze okaliptüs yaprakları parçalayarak, bir fincanın içine koyulur ve üstüne sıcak su eklenerek demlenmesi için 5 dakika beklenir. Çayın demlenmesinden sonra bal veya şeker ilave edilerek içilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git