Nar Çayının Faydaları Nelerdir ?

Nar Çayının Faydaları Nelerdir ?
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 268 kez okundu.

Nar çayı meyvemsi bir çay olup serinletici bir etkiye sahiptir. Her ne kadar nar çayını tüketirken acımsı bir tat bıraksa dahi sağlık yönünden oldukça faydalı bir çaydır. Nar çayını yapraklarından, kabuklarından, suyundan, çekirdeklerinden ve çiçeklerinden hazırlayıp tüketebilirsiniz. Nar çayı içeriğinde barındırdığı bileşimler ise şöyledir; alüminyum, bakır, fosfor, krom, magnezyum, manganez, kalsiyum, PP, C, B2, B15, B6, B1, A vitaminleri ve birçok bileşen daha bulunmaktadır.

Nar çayının faydaları:

 • Göz, karaciğer, eklem ve böbrek iltihaplanmaları azaltmaktadır.
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Bağırsak ve mide üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • İshale karşı tedavi edici etkisi vardır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır.
 • Hormonların dengede olmasını sağlar.
 • Strese iyi gelmektedir.
 • Uykusuzluğa karşı iyi gelir.
 • Cilt sorunlarını çözebilme etkisi vardır.
 • Saçlara içten bakım yapar ve besler.
 • Patojenik organizmaların gelişmesini azaltmaktadır.
 • Radyonüklidleri vücuttan atılmasına yardımcıdır.
 • Az da olsa idrar söktürür.
 • Safra söktürmeye yarar.
 • Yaşlanma etkilerini yavaşlatmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Gözler üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Vücuttan zehri ve toksinleri atmaktadır.
 • Kilo vermede yardımcıdır.
 • Hemoglobin düzeyini artırır.
 • Nar çayının zararları ve yan etkileri:

Nar çayını kabuklarıyla hazırlayıp tüketecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Nar çayı çok fazla tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilmektedir. Nar çayını tüketmesi tavsiye edilmeyenler ise şöyledir; emziren anneler, küçük bebekler, gastrit, pankreatit, bağırsak rahatsızlıkları ve bitkilere karşı alerjisi olanlar.

Güçlü Bir Nntioksidandır:

Nar tanelerinde güçlü antioksidan özellikler bulunduğu bilinmektedir. Antioksidanlar, serbest radikallerin sağlıklı hücrelere saldırarak vücuda zarar vermesini engeller. Serbest radikaller, göz hastalıklarına ve maküler dejenerasyona, ayrıca birçok kanser türüne, alzheimer hastalığına, arterite, kardiyovasküler hastalıklara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve tromboz gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Cildi Korumaya Yardımcı Olur:

Serbest radikaller aynı zamanda cildin erken yaşlanmasına da neden olmaktadır. Nar ve narçiçeği çayının içerdiği antioksidanlar, ciltteki kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesi için faydalı olmaktadır.

Kanser Riskini Azaltmaktadır:

Nar meyvesindeki polifenoller, serbest radikallere karşı mücadele etmekte olup yüksek bir konsantrasyonuna sahiptir. Bu özelliği nar meyvesini, kanseri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı hale getirmektedir. Nar çayının kandaki kötü kolesterolü de düşürdüğü bilinmektedir.

Osteoartrit (Kıkırdak Dokusunda Bozulma) Rahatsızlığını Önlemeye Yardımcı Olur:

Nar çayının içeriğinde bulunan flavanollerin kıkırdak hasarlarını engellemede etkili olabileceği de düşünülmektedir. Konu ile ilgili olarak yapılan çalışmalardan birinde nar özünün, kıkırdağa zarar veren enzimleri durdurduğu görülmüştür.

Anti-inflamatuar Özelliğe Sahiptir:

Anti-inflamatuar özelliklere sahip olmasından dolayı vücutta iltihap nedeniyle oluşan şişliklere iyi gelmektedir. Ayrıca, osteoartrit tedavisine de yardımcı olmaktadır. Flavanoller, burkulma ve incinmeler için de tedavi edici bir özelliğe sahiptir.

Kalp Sağlığını Desteklemektedir:

Nar, kalp sağlığının korunması için oldukça iyi gelmektedir. Yapılan bir çalışmada günlük olarak bir bardak nar suyu veya nar çayı içmenin, bir günlük aspirin tüketimiyle aynı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Nar çayı içeriğinin, kandaki trombositlerinin birbirine yapışmasını önlediği de bildirilmiştir. Nar suyu veya nar çayının günlük olarak içilmesi, kalp hastalığı bulunanların, kalbindeki oksijen miktarını artırarak kalbi desteklediği bildirilmektedir.

Ateroskleroz (Atardamar Hastalığı) Riskini Azaltmaktadır:

Yapılan bazı araştırmalarda narçiçeği çayının, arter tıkanmasını önlemede etkili olduğunu da göstermiştir. Dolaşım sistem üzerindeki olumlu etkileri ile nar çayı kan hastalıkları önlemekte ve damar hasarı oluşması riskini de düşürmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olur:

Kilo verilmesine destek olur. Yeşil çay da olduğu gibi gibi nar tanelerinde de kilo vermeye yarayan bazı etken maddeler bulunmaktadır. Bu bakımdan vücuttaki aşırı yağın yakılmasına yardımcı olmaktadır.

Vitamin Deposudur:

Nar meyvesi zengin bir C vitamini kaynağı olup özellikle kış aylarında tüketilmesi vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Bir adet nar, günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılamak için yeterlidir. Aynı zamanda bol miktarda; demir, manganez, kalsiyum, E, K ve B6 vitaminleri, tiamin, riboflavin, folik asit, çinko, fosfor ve bakır içermektedir. Bu bakımdan kış aylarında düzenli olarak nar çayı içmek, narın tüm bu faydalarından yararlanılmasını sağlayacaktır.

Nar Çayının Hazırlanması:

3-4 bardak kadar nar tanesi havanda ezilerek üzerine 1 su bardağı şeker eklenir. Bu karışım bir kavanoza aktarılarak buzdolabına konulur. Bu karışımdan, bir fincanın içine fincanın ¼’ü kadar konularak üzerine sıcak su eklenerek içilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git