Müshil Etkisi Yaratan Bitki Çayları

Müshil Etkisi Yaratan Bitki Çayları
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 262 kez okundu.

Müshil etkisi yaratan bitki çayları.Sindirimi hızlandıran ve dışkılamayı kolaylaştıran ilaçlara müshil denilir. Müshillerin doktor tarafından uygun görüldüğü zamanlarda verilmesi sağlık açısından daha uygundur. Genellikle kabızlık durumlarında kullanılan bu ilacı her birey tercih etmemektedir. Çünkü olumlu etkileri olduğu kadar vücuda zararlı olan birçok olumsuz yan etkisi de vardır.

Günümüzde müshile alternatif olabilecek bitki çayları üretilmeye ve tüketicilere sunulmaya başlanmıştır. Taze olarak toplandıktan sonra, güneş altında kurutularak elde edilen bu bitki çayları doğala özdeş niteliktedir. Bitkilerin kurutulmuş hallerinin sıcak suda bekletilmesi sonucunda da çayları elde edilebilir.

Müshil etkisi yaratan en bilindik bitki çayları şunlardır: Sinirli ot karnıyarık otu) çayı, karahindiba kökü çayı, kuş otu çayı, sinameki çayı, akdiken çayı. Bu çaylardan sinirli ot çayı düşük etkili bir çaydır. Karahindiba kökü çayı ve kuş otu çayı orta etkili çaylardır. Sinameki çayı ve akdiken çayı ise yüksek etkili çaylardır. Şikayetin derecesine göre tercih edilen bu çayların tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaların ilki çayların tüketim miktarlarıdır. Hafif etkili çayların günde 1-2 defa kullanımında bir sakınca görülmese de, orta ve yüksek dereceli çayların günde 1 defa ve en fazla 1 hafta süresince kullanımı önerilmektedir. Aksi takdirde müshil etkisi yaratan bu çaylar, bağırsakların kendi halinde çalışmasını olumsuz etkiler. Yani bağırsak tembelliği denilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık da geri dönüşümü çok zor olan bir hastalıktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git