Müshil Etkisi Yapan Bitki Çayları

Müshil Etkisi Yapan Bitki Çayları
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 11 kez okundu.

Kabızlık bazı durumlarda sağlık problemleri oluşturmaktadır. Bu bakımdan bir hastalık semptomu olan ve uzun süren kabızlık problemi için doktora başvurmak gerekir. Ancak yerine göre bu problemi çözmek için bazı bitki çayları da önerilmektedir.

1-) Keten Tohumu

Bu çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Bir veya iki çay kaşığı bitki tohumu kullanmak yeterlidir. Öncelikle bu tohumu iyice ezmek ve toz haline getirmek gerekir. Ardından fazla sıcak olmayan bir suya katılarak tüketilebilmektedir. Suya katılan bu tohum çözülene kadar suda bekletilir. Bir kaç gün boyunca günde üç kez kullanmak fayda sağlayacaktır. Üstelik hafif derecede ishal yaparak bir yan etkiyi de önlemiş olacaktır. Aşırı kullanımdan kaçınmak gerekir. Ayrıca şeker hastalarının kullanması tavsiye edilmez. Bu bitkinin bir diğer kullanım şekli ise termos içine koyarak çayının hazırlanmasıdır. Yine bir çay kaşığı keten tohumu termos içine dökülür. Ardından bir bardak kaynamış su üzerine ilave edilir. İyice kapandıktan sonra 12 saat kadar beklemek gerekecektir. Böylece tüketebilirsiniz.

2-) Aloe Vera Jeli

Kabızlığı önleyen güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Günde bir defa aç karnına kullanılan bu çayın özellikle sabah tüketilmesi önerilir. İki yemek kaşığı Aloe Vera Jeli bir bardak suya katılır ve karıştırılır. İçerisinde sayısız vitamin ve mineral bulunan bu besin ayrıca sindirim sistemi için de faydalıdır. Bu bakımdan bağırsak tembelliği oluşmaması için dikkatli tüketilmelidir. Su yerine tadını hafifletmek için meyvesuyu da tercih edilebilir.

3-) Sınırlı Ot
Bu bitki karnı yarık otu olarak da bilinir. Bitkinin tohumunun kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu bakımdan kullanımı keten tohumu ile benzerdir. İyice ezilen tohumun soğuk suya katılması yeterli olacaktır. Günde en fazla üç kez kullanılmalı ve iyi olduktan sonra bırakılmalıdır.

4-) Karahindiba Kökü

Bu bitki diğerlerine nazaran daha etkilidir. Bu nedenle aşırı kullanımı yan etkilere ve bağırsak tembelliğine neden olur. Bitkinin kullanımı oldukça kolaydır. Bir çay kaşığı karahindiba kökünü sıcak suyun içersine atarak demlenmeye bırakmak gerekir. 12-15 dakika arasında hazır olacaktır. Kabın üstünün kapalı olması bitkinin faydasını korumaya yardım eder.

5-) Kayışkıran Otu

Bu bitki ufaltılarak kullanılır. Bir yemek kaşığı kadar olması yeterlidir. Daha sonra bir bardak kaynar suyu bitkinin üzerine dökmek gerekir. Suyun soğutmayacak bir kapta olması gerekir. Bu şekilde üretilmiş üzeri kapaklı termos bardaklar tercih edilebilir. Ardından yarım saat demlenmesini bekleyip tüketilebilir. Bu bitki çayının akşam yemeğinden sonra tek seferde içilmesi gerekir.

6-) Akdiken Kabuğu

3 yemek kaşığı Akdiken kabuğu ile bir yemek kaşığı yonca ve ısırgan otu birlikte hazırlanır. Bu karışım iyice ufalanır. Karışımdan bir yemek kaşığı alınarak bir bardağın içine dökülür. Ardından bir bardak sıcak su karışımının içersine aktarılır. Bu çayın on dakika kaynatılması gerekir. Uyumadan bir saat önce tüketilmesi fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git