Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Mısır püskülü çayının faydaları.Bitki çayları hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. Her biri bir derde deva olan bitki çaylarının çeşitleri de çok fazla. Mısırın kabuğu ve bezi arasında bulunan sarı kısımdan, yani püsküllü kısmından bile bitki çayı yapmanız mümkün. Mısırı bu haliyle pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Pek çok faydası bulunan mısır püskülü çayının yapımı da bir o kadar kolay.
Ayıkladığınız mısır püsküllerini küçük küçük doğrayarak işe başlayabilirsiniz. Bir yemek kaşığı doğranmış püskülden bir bardak mısır püskülü çayı elde edebilirsiniz. Kaynamış suya mısır püsküllerini atarak, suyun altını kapatın. Böylece çayın 15-20 dakika derlenmesi bekleyin. Daha sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Tat vermesi açısından, çayınıza bal da ekleyebilirsiniz. Bu çayı günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Mısır püskülü oldukça etkili bir iltihap sökücüdür. Bu nedenle iltihaplı rahatsızlıklar için tavsiye edilir. Etkili bir idrar sökücü olduğu için idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Bunun yanında prostat iltihabına iyi gelmekte ve böbrek taşlarından korumaktadır. İdrar çıkmayı artırarak, böbrek taşları oluşumuna engel olmaktadır. Toksinlerin ve fazla sıvının vücuttan atılmasını sağlamakta böylece ödem oluşuna engel olmaktadır. Ayrıca tansiyon düşürücü etkisi de vardır. Mısır püskülü çayı, Çin’de diyabete karşı kullanılmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarına önerilmektedir. Ayrıca yüksek kolesterol ve kronik yorgunluk için de faydalıdır. Mısır püskülü çayı genel olarak faydalı olsa da fazla tüketilmesi önerilmez. Ayrıca gebelikte tüketilmesi, düzenli ilaç kullanan kişilerin tüketmesi de önerilmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git