Migren Belirtileri Nelerdir ?

Migren Belirtileri Nelerdir ?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Genetik bir hastalık olan migren yetişkin kadınlarda yüzde 25, yetişkin erkeklerde yüzde 8 oranında görülüyor.  Baş ağrısı, en sık karşılaşılan nörolojik rahatsızlıktır. Toplumu oluşturan insanların yüzde 90-95’inde hayatlarının bir döneminde en az bir kez baş ağrısı görülmektedir. Migren ise insanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen şiddetli baş ağrısının en klasik şeklidir. Migren, ciddi bir iş gücü kaybına neden olan ve insan hayatını çok olumsuz bir şekilde etkileyen şiddetli bir ağrı grubudur. Migren, insanın günlük yaşamını, yeni bilgiler öğrenmesini, konsantrasyonunu, algılama düzeyini ve diğer insanlarla olan ilişkileri olumsuz bir biçimde etkilenir.  Migrenin belirtileri nedenleri nelerdir?

Bir baş ağrısına migren olarak tanısını koyulabilmesi için ağrı atağının, son altı ay içinde en az 5 kez tekrarlamış olması şartı aranır. Kadınlarda, migren ağrısının başlamasında önce bazı durumlarda ön belirteçler de denilen bazı şikayetlerin görülmesi olasıdır. Bu belirtiler arasında migren ağrısının başlamasından önce isteksizlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü, iştahta artış ya da azalma gibi şikayetler olabilir. Bu belirtilerden sonra migren ağrısı atakları hafifçe başlayıp dakikalar içerisinde şiddetlenir. Bu ağrı atakları, en az 4 saat sürmekte olup ortalama olarak ise 24 saat sürer. Bazı durumlarda ise ağrının 3 güne kadar devam edebilmesi mümkündür.

Migren ağrıları, çocuk ve erişkinlerde de farklılıklar göstermektedir. Migren, genellikle tek taraflı olarak görülen bir ağrıdır. Bir tarafta başlayan ağrı aynı tarafta kalabilirken bazen de başın diğer tarafa yayılabilir. Bilinen en şiddetli ağrı olarak nitelenen doğum sancısının şiddeti 10 üzerinden 10 olarak tanımlanırken migrenin ağrısının şiddeti ise 10 üzerinde 7 veya 8 olarak tanımlanır. Bu ağrı, hastayı yatacak hale getirir, hasta televizyona dahi bakamaz bir hale gelir, günlük hayatında rutin yapmayı sevdiği şeyleri dahi yapamaz hale getirir.

Migren atakları sırasında ağrıya eşlik eden bir takım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler; bulantı, kusma, ışık ve ses rahatsızlığı, ağrının bulunduğu yere dokunamama ve kokuya karşı hassasiyet yaşanmasıdır. Bu sebeple hasta, parfüm kokusuna, yemek kokusuna ve diğer keskin kokulara karşı aşırı bir hassasiyet yaşar. Bu kokular, hastada yaşanması muhtemel ağrıyı tetikler ya da migren atağı başlayacak ise ağrının hızlanmasına neden olur. Migren ağrısının yaşandığı sırada, kişi fiziksel aktivite yapamayacak bir hale gelir, koşması ve spor yapması mümkün olmaz. Ayrıca, öne doğru eğilmek de ağrının şiddetlenmesine neden olabilir.
Migren belirtileri, ön belirtiler veya haberci belirtiler, aura ve atak sırasında görülen belirtiler olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

Ön Belirtiler:

Migrenden bir veya iki gün önce depresyon, kabızlık, sinirlik, aş erme, hiperaktivite hali, boyun ağrıları ile kontrol edilemeyen esneme gibi öncü belirtilerin görülmesi mümkündür.

Aura:

Migrenden önce veya sonra görülebilen aura, flaş şeklinde ışık patlamaları yaşaması, hastanın ışığa ve sese/gürültüye karşı duyarlılığın artması, hareket ve konuşma yeteneğinde bazı değişimler yaşanması şeklinde görülebilir. Bu aşamanın diğer belirtileri arasında kol ve bacaklarda iğne batırılıyormuş gibi ağrıların ve görüş kaybının olması da olasıdır.

Atak:

Migren atağı sırasında başın genellikle tek tarafında nadiren de iki yanında olmak üzere ağrılar oluşur. Bu ağrı genelde zonklama şeklinde görülür. Migren tedavisi görülmüyor olması halinde bu atakların üç gün kadar sürmesi mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git