Mide Ağrısına Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Mide Ağrısına Hangi Bitkiler İyi Gelir?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Sindirim güçlüğü nedeniyle gaz, şişkinlik gibi mide ve bağırsaklarda oluşabilen bazı problemler neticesinde midede kimi zaman dayanılmayacak şiddette ağrı hissedilebilir. Bu tarz durumlarda ilaç kullanımı başvurulan ilk yöntem olsa da bazı bitkiler ilaçlardan daha etkin sonuç verirken ilaçların neden olduğu zararlar ve yan etkilerin hiç birine sebep olmuyor. Dolayısıyla beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan bu problem bitkilerle kolayca çözülebilir. Bu bitkileri etki derecelerine göre şu şekilde sıralayabiliriz:

Nane: Bitkinin yapısındaki uçucu yağ asitlerinden mentol, nefesi tazelemekle kalmaz sindirim sistemindeki düz kasların gevşek çalışmasını önleyerek doğrudan spazm çözücü etki oluşturur. Dolayısıyla spazma bağlı olan mide ağrısını dindirir. Ayrıca hoş kokusu mideye etki eden sinirleri yatıştırır ve bu sayede mideyi de dinginleştirir. Bunun yanında yemeklerden sonra tüketilen taze nane gaz oluşumuna bağlı olarak gelişen mide ağrısını da dindirir. Daha çok kadınlarda görülen “irritabl bağırsak sendromu” da mide ağrısına sebep olabilir. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler eğer düzenli bir şekilde nane çayı tüketirse hem hastalık bir yandan tedavi edilecek hem de mide ağrıları hafifleyecektir.

Papatya: Geçmişten günümüze geleneksel sağlık kültüründe çok önemli bir yere sahip olan aynı zaman en güvenilir bitkilerden olan papatya, mide-bağırsak yolu problemleri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Spazm çözücü, iltihap söktürücü ve gaz giderici özellikleri sayesinde mukozanın yapısını destekleyerek herhangi bir nedenden ötürü oluşabilecek mide ağrılarını engeller veya ağrı süresince tüketilirse ağrıyı dindirir. Ayrıca strese karşı doğal bir savunma ajanı olan papatya özellikle sınav dönemi öğrencilerinde görülen strese bağlı mide ağrılarını stresi yatıştırarak iyileştirir. Ancak ne kadar güvenilir bir bitki olursa olsun papatyaya alerjisi olan kişiler tüketmemelidir.

Zencefil: Gaz giderici olması sebebiyle gaza bağlı olarak gelişen mide ağrılarını dindirir. Bunun yanı sıra ısıtıcı özellikte olduğundan yani metabolizmayı hızlandırdığından sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etki yaprakta sindirim sisteminin doğru çalışamaması nedeniyle oluşan ağrıyı tedavi eder.

Rezene: Daha çok ani mide kramplarına iyi gelir ancak spazm çözücü etkisiyle mide ağrılarını dindirici özellikte gösterir. Ayrıca yemeklerin ardından yarım çay kaşığı rezene tohumu tüketmek sindirime yardımcı olacağından sindirimsel sorunlara bağlı olarak oluşabilecek mide ağrılarının önüne geçer.

Ispanak: İçeriğindeki demir ve C vitamini yüksekliği sayesinde mide mukozası ve salgısının bütünsel sağlığının devamlılığını destekleyerek mide ağrılarını önler.

Meyan Kökü: Mide asidik bir organ olmasına karşın midenin aşırı asit üretilmesi veya aşırı asitli gıdalar ve içecekler tüketilmesi midede asit birikmesine sebep olacaktır. Bu asit birikimi de şiddetli ağrılara sebep olacaktır. Meyan kökü, midede biriken asidi çözerek ağrıları dindirir. Ayrıca meyan kökü, bu özelliği sayesinde sabah aç karna tüketildiğinde mide koruyucu özellik gösterir ve gün boyu oluşabilecek ağrıları önler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git