Meyve Suyunun Çocuklara Yararları?

Meyve Suyunun Çocuklara Yararları?
4 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 205 kez okundu.

Meyve suyunun çocuklara yararları?Meyve suyu içeceklerini iki gruba ayırabiliriz: Doğal meyve suları ve hazır meyve suları. Hazır meyve suları, marketlerden kapalı paketlerde alınan içeceklerdir. Bu içeceklerin maalesef çocuklara hiçbir yararları yoktur. Çünkü gerçek meyveler kullanılarak değil, şeker veya mısır şurubu konsantrelerinin suyla seyreltilmesi sonucu elde edilirler. Yani kısmen sulandırılmış şeker içecekleridir. Bu içeriklerdeki ürünlerle de çocuklara meyvelerin vitaminlerini kazandırmaz, aksine şeker yüklemesi yapılarak çocukların kan şekeri hormonları yani insülin gereksiz yere çalıştırılmış olunur. Bu durumda da uzun süreli zamanlarda çocuklarda obeziteye kadar varan ciddi hastalıklar görülür.

Ancak doğal meyve suları böyle değildir ve çocuklar için son derece faydalı içeceklerdir. Çocukların çoğunda meyve yeme alışkanlığı bulunmaz veya çocuklara zorla meyve yedirilmeye çalışılır. Doğal meyve suları, meyvelerin taze ve doğal hallerinin ister elle ister katı meyve sıkacaklarıyla sıkılmalarıyla elde edilir. Meyvelerin posası dışındaki tüm zengin içerikleri bu sudadır. Meyvelerin çoğu da A, B, C, D, E, K vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca şu da unutulmamalıdır, sıvı içecekler katı yiyeceklere göre daha kısa zamanlarda kana karışır. Çocuklar yeni uyandıkları zaman veya yorgun oldukları zaman yani enerjiye ve vitamine en çok ihtiyaçları oldukları zaman meyve suyu içirmek çok yararlı olacaktır.
En çok tercih edilen meyve suları portakal suyu, elma suyu, havuç suyu, nar suyu, ananas suyu gibi içeceklerdir. Bu meyve sularının mevsiminde tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git