Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir ?

Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir ?
13 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Meyan kökü, bitkinin zengin kısmı olup bir fincan meyan kökünün tüketilmesi halinde A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C ve E vitaminleri, demir, kalsiyum, manganez, magnezyum, potasyum, fosfor ve sodyum gibi çok sayıda vitamin ve mineral alınmış olur. Bu zengin içreği ile vücut için çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Sindirime Yardımcı Olur:

Meyan kökü çayı, bol miktarda flavonoidler maddesi içermektedir. Abdominal rahatsızlıklara karşı iyi gelmektedir. Günlük olarak iki ya da üç kez tüketilmesi bağırsak hareketlerinin gün boyunca düzenlenmesini sağlar ve sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca mide ülserini önleyici etkisi de bulunmaktadır.

Kaygı Ve Depresyonu Azaltır:

Yapılan bazı çalışmalarda meyan kökü çayının sinirlilik, depresyon, migren ve anksiyete sorunlarına iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır.

İltihaplanma Rahatsızlıklarına İyi Gelir:

Meyan kökü çayının, HIV gibi enflamatuar hastalıkların tedavi edilmesinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar, bazı kanser türlerinin tedavisinde de olumlu sonuçları olabileceğini göstermektedir.

Solunum Sağlığını Destekler:

Geleneksel olarak, balgam söktürücü özelliği ve yumuşatıcı etkileri nedeniyle solunum yolu rahatsızlarında oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Meyan kökü çayının sinüsleri kaplayan mukusun da atılmasını sağladığı ve boğazı yatıştırdığı bilinmektedir. Sıcak çay olarak tüketilmesi solunum sisteminde meydana gelen tahrişleri yatıştırmaya yardımcı olur.

Düşük Tansiyonu Tedavi Eder:

Meyan kökü çayı, düşük tansiyon rahatsızlığının tedavisinde için etkili bir çözümdür. Günlük iki bardak içilmesi kan basıncı canlandırır ve moralsizlik, baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısına iyi gelir.

Eklem Ağrılarını Hafifletir:

Meyan kökü anti-enflamatuar özellikleri taşımaktadır ve artrit gibi iltihaplı koşullar nedeniyle meydana gelen eklem ağrılarının giderilmesinde yardımcı olur.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir:

Antiviral ve balgam söktürücü olması sebebiyle soğuk algınlığı ve öksürük için oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren bir özelliği bulunmaktadır.

Karaciğer Sağlığına Yardımcı Olur:

Sarılık, hepatit ve yağlı karaciğer hastalığı gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Karaciğeri vücuttaki serbest radikallerin zararlarından korur.

Mantar Hastalığını Tedavi Eder:

Vajinal mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde olumlu sonuçlar veriri.

Menopoz Dönemine Yardımcı Olur:

Kötü ruh hali, yorgunluk ve sıcak basması gibi menopoza bağlı hormonsal sorunlara karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Günlük olarak iki bardak tüketilmesi hormon dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olur ve ruh hali dalgalanmalarını azaltır.

PMS Rahatlığına Yardımcı Olur:

Şişkinlik, bulantı, ruh halinde değişiklik ve göğüs hassasiyeti yaşanması gibi adet öncesi belirtileri hafifletmede yararlıdır. Adet döneminin başlamasından 3 gün önce, günde 2 kez meyan kökü çayı içilmesi menstrüel kramplara karşı iyi gelir.

Diş Sağlığına Destek Olur:

İçindeki kimyasal bileşenler sayesinde, asit ve bakterin neden olduğu diş çürümelerini engellemeye yardımcı olur. Meyan kökü çayı, dişlerin çürümeye karşı korunmasını sağlamasının yanında nefesi tazeleyici etkisi ile kötü kokuları da önler.

Saç ve cilt sağlığını geliştirir:

İçeriğinde bulunan kolin, fosfor, potasyum, fitoöstrojen, âminler, flavonoidler, uçucu yağlar, proteinler ve B vitamini gibi bileşenler sayesinde cilt ve saç sağlını destekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git