Mevsim Geçişlerinde İçilmesi Gereken Bitki Çayları Nelerdir?

Mevsim Geçişlerinde İçilmesi Gereken Bitki Çayları Nelerdir?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 242 kez okundu.

Mevsim geçişlerinde içilmesi gereken bitki çayları nelerdir?Bağışıklık sistemi, mevsim şartlarına uyum sağlayan ve içinde bulunduğu mevsime ayak uyduran bir sistem olduğundan mevsim geçişlerinde gribal enfeksiyonların, solunum yolu enfeksiyonlarının ve soğuk algınlığı hastalıklarının artışları yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerine geçişlerde bağışıklı sistemini güçlendirici vitaminler içeren bitki çaylarını içmek gerekir. Doğal ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra dışarıdan alınacak vitamin ve mineral takviyeleri, bitki çaylarından kolaylıkla sağlanabilir. Bu bitki çayları şunlardır:
1. Zeytin Yaprağı:
Anti-iltihap ve ağrı kesici özelliklere sahip olan zeytin yaprağı, özellikle de ilkbahar aylarına geçişlerde sıklaşan romatizmal ağrıların giderilmesini sağlar.
2. Zencefil Çayı:
Zencefil acı ve eskin tadı ile özellikle boğaz enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda tercih edilen doğal bir ilaçtır. Soğuk algınlığı ve gaz sancılarını da hafifleten zencefil, toz haline getirilip limon ve bal ile karıştırılıp içildiğinde ya da yendiğinde vücuttaki mikropları kısa sürede atmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil zayıflamaya da yardımcı olur.
3. Ada Çayı:
Ada çayı ferahlatıcı tadı ve kendine özgü aroması ile boğaza yerleşen enfeksiyonların giderilmesini sağlar. İçerdiği uçucu bileşenler sayesinde boğaz ağrıları, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda günde 2 bardak tüketilmesi önerilir.
4. Karabiber Bitkisi:
Karabiber bitkisi değerli bir baharat olarak yemeklere kattığı lezzetin ötesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak da kullanılır. İçeriğindeki uçucu yağlar ve bileşenler ile boğaz enfeksiyonlarına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
5. Mürver Bitkisi:
Antioksidan etkisi ve içeriğindeki flavonoitler ile bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırmaktadır.
6. Ekinezya Çayı:
Soğuk algınlığı ve nezleye içeriğindeki limon otu ve ferahlatıcı nane etkisi ile iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
7. Ihlamur Çayı:
Gribal enfeksiyonların çabuk iyileşmesinde etkili olan balgam söktürücü ve boğazı yumuşatıcı bitki çayı sinirsel sıkıntılara da iyi gelmektedir.
8. Böğürtlen Çayı:
C vitamini açısından zengin olan bitki çayının, boğaz enfeksiyonlarına ve ishale karşı koruyucu etkisi vardır.
9. Kuşburnu Çayı:
Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayı, gribal enfeksiyonlara karşı da etkilidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git