Metabozlimayı Hızlandıran Çaylar Nelerdir ?

Metabozlimayı Hızlandıran Çaylar Nelerdir ?
13 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 263 kez okundu.

YEŞİL ÇAY:

Antioksidanlar ile birlikte epiogallocatechin-3-gallat bileşenini içermektedir. Bu bileşenin metabolizmayı hızlandırdığı ve yağların yakılmasına yardımcı olduğunu gösteren araştırma sonuçları bulunmaktadır. Bu araştırmalarda yeşil çayın metabolizmayı yüzde 4’e kadar hızlandırdığı sonucuna ulaşılmıştır.

Yeşil çay, siyah çayla aynı bitkinin yapraklarından üretilmesine rağmen fermente edilmediğinden siyah çayla karşılaştırıldığında daha faydalıdır. Yeşil çayın zayıflama üzerinde etkili olması içeriğinde bulunan kafeinin metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakılmasını teşvik edici özelliği bulunmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda antioksidanlar bakımından da oldukça zengin olan yeşil çay, özellikle obez olan kişilerde kullanılması halinde kilo kaybı üzerinde etkili sonuçlar vermektedir.

Yeşil çayın kilo vermesi ile ilgili olarak yapılan çok sayıda araştırma ve çalışma bulunmamasına rağmen pek çok bitki uzmanının ortak görüşü, yeşil çayın düzenli olarak içilmesi halinde iştahı bastırma etkisi gösterdiği ve bu sebeple de zayıflamaya yardımcı olması açısından kullanılabileceği yönündedir.

  • Yeşil çay, antioksidan bakımından oldukça zengin olup metabolizmayı hızlandırıcı bir etki sağlayarak fazladan kalori yakılmasını sağlar ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.
  • Vücuttaki fazla yağların yakılmasını teşvik eden bir özelliği bulunmaktadır
  • Özellikle aşırı kilolularda ve obez olarak nitelenen kimselerde kullanılması halinde kilo verilmesinde etkili olduğu söylenmektedir
  • Her ne kadar kilo verilmesinde katkısı olduğu söylenen bir bitki çayı olmasına rağmen verilen kiloların geri alınmasını engelleme gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Bu nedenle dikkatli olunması ve yeşil çay içildiği için yemekte fazlaya kaçılmaması tavsiye edilir.
  • Yeşil çay, tek başına kilo verdiren bir özelliğe sahip değildir. Düzenli kullanıldığında iştah gideren bir özelliğe sahip olması sebebi ile kilo vermek amacıyla yapılan diyetlere yardımcı olarak tüketilmesi önerilmektedir.

TARÇIN ÇAYI:

Tarçının çayının zayıflama üzerindeki etkisi, insüline yardımcı olarak kan şekerinin dengelemesinin sağlanmasına katkıda bulunmasından kaynaklanır. Kanda bulunan şekerin, hücrelere taşınmasına yardım eden bir takım bileşenler içeren tarçın çayı, bu özelliği ile vücudun fazladan insülin salgılaması da önler.

Tarçının bu faydalı özellikleri nedeniyle yapılacak diyete tarçın çayını da eklenerek; metabolizmanın daha hızlı ve etkili çalışmasını sağlayan tarçın çayının, diyete eklenerek düzenli tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olur.

OOLONG ÇAYI:

Japonya’da yapılan çalışmalarda, oolong çayının metabolizma hızını arttırdığı ve vücudun, enerji kaynağı olarak yağları kullanmasını sağladığı, bu sayede vücutta bulunan fazla yağın yakılarak atılmasını kolaylaştırdığı sonucuna varılmıştır.

BEYAZ ÇAY:

Beyaz Çay da yeşil çay gibi epiogallocatechin-3-gallat bileşeni içermektedir. Gıdalar yoluyla alınan yağların, vücut tarafından depolanmasını engelleyemeye yarar. 2009 yılında Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre beyaz çay, yağın çözülüp parçalanmasını teşvik ediyor ve vücuttaki yağ dokusunun gelişmesini baskılamaya yarıyor.

ZENCEFİL ÇAYI:

Damarların genişlemesini sağlayan bir etkisi bulunan zencefil çayı, bu sayede genel kan dolaşımının artmasını ve vücut sıcaklığının yükselmesini sağlıyor. Bu termik etkisi aynı zamanda metabolizmanın da daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Zayıflama üzerindeki diğer bir olumlu etkisi de sindirime yardımcı olması, kabızlığa iyi gelmesi ve safra üretimini arttırmasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git