Metabolizmayı Hızlandırmanın Doğal Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Doğal Yolları
13 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Metabolizmayı hızlandırmanın doğal yolları. Vücuda alınan besinleri bir takım kimyasal olaylar zinciriyle “Sindirim Sistemi” denilen düzende enerjiye dönüştürme olayına metabolizma denir. Metabolizma, genel olarak cinsiyete, boya, beden kitle indeksine, hormonların çalışma kapasitesine, vücut bileşimine ve günlük fiziksel aktivitelere göre değişiklik gösterebilir ve buna bağlı olarak çevremizden ne kadar yanlış bir ifade olsa da “su içsem yarıyor” şikayetini duyabiliriz. Çünkü metabolizmaları yavaş çalışıyordur. Fakat bunun hormonlar dışında dengesiz ve düzensiz beslenme, düşük fiziksel aktivite gibi kendi ellerimizle yönlendirdiğimiz bir çok nedeni vardır. Mesela hareketsiz kalmak, yüksek şeker oranına sahip yiyecek ve içecek tüketmek, hazır ve fast-food beslenme vb. Peki, yavaşlayan veya hormonlar, ilaçlar nedeniyle yavaş olan metabolizma ilaç kullanmadan yani doğal yollarla nasıl hızlandırılabilir?

1. Öncelikle günlük fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Bu insülin gibi metabolizmayı hızlandıran hormonların çalışmasını uyaracak ve sonuç olarak metabolizma hızlanacaktır.
2. Beslenmeye dikkat etmek tıpkı fiziksel aktivite gibi hızlı metabolizmanın anahtarıdır. Fast-food ve abur cubur tüketmemek, aşırı şekerli içecekler olan meyve suyu kola gibi içeceklerden uzak durmak, beslenmeyi en az üç öğün olmak üzere belli saatler içerisinde düzene sokmak; insülin hormonu gibi hormonların çalışmasını uyaran taze sebze ve meyve tüketimine önem vermek bunlardan bazılarıdır.
3. Günlük yeteri kadar su tüketmek metabolizmayı hızlandırmanın diğer bir doğal yoludur. Su, kan akışını, kalp ritmini, hormon salınımını ve kanda hormon taşınmasını belli bir düzene sokarak metabolizmayı hızlandıracaktır. Dolayısıyla düzenli bir şekilde günlük yeterince su tüketilmelidir.
4. Metabolizmayı ve yağ oksidasyonunu hızlandıran içeceklerden olan yeşil çay tüketimi de bu noktada önemlidir.
5. Yemeklere acı biber ilavesiyle de metabolizmayı hızlandırır. Çünkü acı biberdeki etken madde hücrelerde enerji üretimini arttırır.
6. Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesi eklemek vücudu alkalileştirerek enerji üretiminin hızlanmasına ortam sağlayacaktı.
7. Özellikle sabahları limonlu sıcak su tüketmek tıpkı sirke gibi vücudu alkalileştirecek ve metabolizmayı gün içerisinde hızlandıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git