Mercanköşk Çayının Faydaları Nelerdir ?

Mercanköşk Çayının Faydaları Nelerdir ?
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Mercanköşk çayının faydaları nelerdir ?Mercanköşk, adını pek sık duymadığımız ülkemizde kullanımı pek yaygın olmayan bir baharattır. Genellikle et ve balık yemeklerine tat vermesi amaçlı kullanılır. Baharat olarak tüketimini yanı sıra çay olarak demlenip de tüketilmesi faydalıdır. Şimdi mercanköşk çayının faydalarına birlikte değinelim.
• Romatizma ve eklem ağrıların hafiflemesinde etkili bir çaydır. Romatizma ağrılarının arttığı zamanlarda bir fincan mercanköşk çayı tüketebilirsiniz.
• Kuru öksürük sorununuz varsa mercanköşk çayı size faydalı olabilir. İyileşme sürecinizi hızlandıracak ve sizi rahatlatacaktır.
• Hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına iyi gelen bir çaydır. Gaz, şişkinlik, kabızlık ve hazımsızlık sorunu çektiğiniz günlerde mercanköşk çayı size iyi gelecektir.
• Astım hastaları için faydalıdır. Astım tedavisine yardımcı etkisi vardır.
• Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
Tam olarak fayda sağlayabilmek için mercanköşk çayını doğru şekilde hazırlamaya dikkat etmelisiniz. Doğru şekilde mercanköşk çayı hazırlamak için ilk olarak 1,5 çay bardağı suyu cezveye alın ve üzerine 1 çay kaşığı kurutulmuş mercanköşk bitkisi ilave ederek karıştırın. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Daha sonra altını kapatarak 5-6 dakika kadar demlenmesi ve özünü bırakması için bekleyin. Çayımız hazır, süzgeçten geçirerek tüketebilirsiniz. Şeker atmadan içmenizi öneriyoruz. Şeker bitki çaylarında olumlu etkiyi kırmakta ve etkilerinden tam olarak faydalanmanızı önlemektedir. Tadını beğenmezseniz tatlandırmak için bir iki damla limon ilave edebilirsiniz. Limon içimi daha da kolaylaştıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git