Meningokoksemi Nasıl Bir Hastalık?

Meningokoksemi Nasıl Bir Hastalık?
18 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Meningokoksemi nasıl bir hastalık?Öncelikle, bu hastalığın seyrinin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini söylemek gerekir. O yüzden çok geç kalınmadan belli belirtiler görüldüğü anda tedaviye başlanmalıdır.
Peki diğer bir adı da invazif meninkokkal hastalıkları olan meningokokosemi hastalığı nedir? Beyin zarından ilerlemeye başlayan ve sonrasında yayılma gösterebilen ve sonrasında da ciddi sonuçlara yol açabilen bir hastalıktır. Genelde küçük çocuklarda daha fazla görülür ama yine de pek genelleyemeyiz. Çünkü yaşı ilerlemiş insanlarda da bu hastalığın oluşum göstermesi tabiidir. Çok fazla kapalı ortamda kalmaktan dolayı, gerek temas yolu ile bulaşabilen bir hastalıktır ve mikrobun kana karışmasıyla oluşur. O yüzden özellikle kış aylarında mümkün mertebe kapalı, kalabalık yerlerde durmamaya özen gösterin.

Öncesinde bakıldığında sadece basit bir solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar son evrelerinde ise, vücutta döküntüler oluşmaya başlar. Bu hastalık çok ciddi derecede sakatlıklar ve hayati sonuçlar da meydana getirebilir. O yüzden özellikle bu hastalığın yumurtlama evresinde çok dikkat edilmelidir. Hastalığın seyrinde sonra, vücutta mor noktalar belirmeye başlar ve bu noktalar büyüdükçe doğru orantılı olarak ta dokulardaki kam dolaşımını bozar.

Hastalığı ilerleme seyri hızlandıkça yavaş yavaş organ yetersizlikleri de oluşum göstermeye başlar. Bunun yanında pıhtılaşma problemi de yaşanabilir ve aşırı pıhtılaşmadan dolayı damarlar tıkanabilir. Hatta, bu tıkanma maalesef en ileri seviyesinde kol- bacak gibi uzuv kayıplarına da neden olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git