Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Yabani olarak Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetişen, nanegiller familyasına ait, bilimsel adı Melissa officinalis olan melisa bitkisi, yaz aylarına doğru küçük beyaz çiçekler açar ve yeşil haliyle limona benzer hafif ancak keskin bir kokuya sahiptir. En eski çağlara kadar uzanan bir geçmişe sahip olan melisa bitkisinin tıbbi olarak kullanımı 2000 yıl öncesine antik Yunan Medeniyetine dayanmaktadır ve temelde böcek ısırıkları, stres, kaygı, uykusuzluk, iştahsızlık gibi sorunlarla savaşmak için melisa çayı olarak kullanılır. Ancak melisa çayının faydaları üç dört maddeye indiremeyecek kadar fazladır.

Hazırlanışı:

  • 1 bardak su
  • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş melisa otu
  • Su önce kaynatılır ve beş dakika dinlendirilir. Daha sonra ışık geçirmeyen bir kaba alınarak üzerine melisa otu ilave edilir ve 10-15 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlendirilir.

Hipertroit sorunu ile savaşır: Hakkında az çalışma yapılmış olsa melisa çayı içeriğindeki çoğu bileşen sayesinde aşırı tiroit hormonu salgınlanması ile oluşan hipertiroide bağlı olarak gelişen “Grave Hastalığı”nın tedavisinde kullanılmaktadır. Çünkü içeriğindeki kuvvetli bileşenler sayesinde tiroid hormonu üretimini düzenler. Ayrıca tiroid hormonu üretimini düzenlemesine bağlı olarak kronik yorgunluğa da iyi gelmektedir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde tıbbi olarak anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılır. Çünkü melisa çayı, serotonin (mutluluk hormonu) salınımını uyararak kaygı düzeyini düşürür ve buna bağlı olarak kaygı ve strese bağlı olarak gelişen uykusuzluğa iyi gelir. Ayrıca melotonin (uyku hormonu) salınımını uyararak kaliteli bir uyku sağlar. Bu hormonlar üzerindeki etkisi temel alınarak okul çağı öğrencileri üzerinde yürütülen bilimsel bir çalışmanın sonuçlarına göre melisa çayı kaygı ve stresi azaltmasına bağlı olarak odaklanma probleminin önüne geçiyor ve zihin aktivitesini artıyor.

Anti-viral etkisi: İçeriğinde yoğun miktarda kafeik asit ve rosmarinik asit gibi fonksiyonel polifenoller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle Herpes türü virüslere karşı vücudu kuvvetlendirir. Bu özelliği sayesinde Zona gibi viral hastalıklarda tedavi olarak kullanılabileceği de düşünülmektedir ancak yeterli çalışma olmadığından kesinlik yoktur. Ayrıca Herpes virüsünün sebep olduğu vajinal yaralara ve uçuğa tampon olarak kullanıldığında hızlı bir iyileşme gözlenecektir. Aynı şekilde alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen kaşıntı ve kızarıklara da uygulanabilir.

Doğal bir sakinleştirici: sinirleri kuvvetlendirerek depresyon gibi psikolojik hastalıklara karşı vücudu kuvvetlendirir. Ayrıca bu tür hastalıkların tedavisinde de doktor kotrolünde olmak şartı ile kullanılabilir. Sakinleştirici etkisi sindirim sistemi üzerine de etki ederek hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi gastrointestinal problemlere de iyi gelir.

Melisa çayı, vücuttaki çoğu hormonun üretiminin düzene girmesini sağlayarak adet düzensizlikleri ve adet sancılarının giderilmesinde etkilidir. Ayrıca regl döneminde sıklıkla yaşanan kas spazmları ve krampları da engeller.

İçeriğindeki madensel tuzlar, yağlar ve antioksidanlar sayesinde cildi tazeler, yaşlanmasını geciktirir ve kırışıklıkları giderir. Ayrıca güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git