Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?
29 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 271 kez okundu.

Mate çayının faydaları nelerdir? Anavatanı Güney Amerika olan bu küçük ağacın yapraklarından elde edilen çayın şifa sayısı oldukça fazladır. Son yıllarda sağladığı yararlar karşısında günlük olarak halkımızın tükettiği siyah çay ile neredeyse yarışır hale geldi. Özellikle matenin uyarıcı özelliği sağlık için tüketilmesini gerektiren nedenler arasında. Bu yöneyle kahve gibi kişiye sağladığı fayda anında kendisini canlılık olarak gösterebiliyor. Ayrıca bu bitki yıllardır Güney Amerika Guarani yerlileri tarafından yüzyıllardır tüketilmekteydi.

Mate çayının son yıllarda popülerlik kazanmasının bir nedeni de iştah kontrolü ile kilo vermekte kişiye sağladığı yarardır diyebiliriz. Bu besinden tüketen kişilerde vücut enerji sağlamak için daha fazla yağ yakımına ihtiyaç duyuyor. Bu da kişinin kilo vermesini ve bu süreci hızlandırmaya yarıyor. Kilo verdirirken oluşan fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasında yardım sağlıyor. Kabızlığı önleme özelliğiyle sindirim sisteminde meydana gelen bozulmaları önlüyor. Araştırmalara göre mate önemli minerallerden olan kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum bakımından zengindir. Bu bitkisel karışım iştah kontrolü olarak kişiler tarafından tüketilebilir. Mate çayını tüketenlerde tokluk hissinin daha da arttığını söylenebilir.

Mate çayının fazla tüketimiyle ve yan etkileriyle ilgili olarak uyarıda bulunmak gerekir. Kahve kadar olmasa da içeriğinde bulunan kafein nedeniyle fazla tüketimi uykusuzluklara yok açabilir. Bunun yanında aşırı tüketenlerde gırtlak kanseri ve ağız kanserine yakalanma riskinin oldukça fazla olduğu da belirtilmiştir. Hamile bayanların da mate tüketmemeleri tavsiye edilmiştir. Eğer ilaç kullanan biri iseniz bir doktora danışmadan kullanmamanızı önerilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git