Mantar ve Akar Alerjisine Ne İyi Gelir?

Mantar ve Akar Alerjisine Ne İyi Gelir?
1 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

Mantar ve akar alerjisine ne iyi gelir?Cilt hastalıkları arasında büyük bir grubu oluşturan mantar alerjileri, genellikle kıl köklerinde, mukoza oluşumu gözlenen açıklıklarda, direk deride ve tırnak gibi keratin dokularda görülen kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve sulanma oluşumlarıyla kendini gösteren temelde mikrobik olan enfeksiyonlardır. Mantar alerjisi eğer tedavi edilmese ise lenf sistemine, cilde ve cilt altı dokulara yayılarak lenfajit, selüloit, erizipel gibi iltihaplanmalara sebep olabilir. Aynı zamanda ilerleme gösterdiği takdirde fil ayağı denen genellikle yaz aylarında görülen hastalıklara da ortam hazırlar. Mantar alerjisinde uygulanan tıbbi tedavilerin yanı sıra alerji bölgelerine karbonat ve suyla hazırlanan karbonat maskesi uygulaması, suya eklenen yulaf ezmesiyle alerjik bölgeye masaj yapılması, limonu o bölgeye sürerek bekletmek, nane ve fesleğen gibi yeşillikleri tüketmek ve alerjik bölgeye bal, aloe vera jel veya meyve kabukları ile masaj yapmak mantar alerjisini büyük ölçüde hafifletmekte ve düzenli uygulanıldığı takdirde tedavi etmektedir.

Vücut dışında yaşayan 8 bacaklı mikroskobik canlılardan olan akarlar, vücuda alındıkları takdirde vücut sıvılarıyla beslenerek yerleştikleri dokuda çoğalarak yaşamlarını insan vücudunda devam ettirirler. Akarlara, onların ürettikleri proteinlere ve dışkılarına aşırı hassasiyet gösteren vücutlarda, bu hassasiyet kendisini tozlu ortamlarda sık aralıklarla öksürük ve hapşırık, yoğun burun akıntısı, birden bire şişen bademcikler, göz kızarıklıkları, burun içerisinde oluşan yaralanmalarla akar alerjisi şeklinde dışa vurur. Aynı zamanda çocukluk dönemleri astımlarının ana nedeni olan akarlardan ve oluşabilecek akar alerjisinden korunmak ve oluştukları takdirde onlarla savaşmak için tozlu ortamlarda bulunulmamalı, yatak odalarında yüklük ve kitaplıklar bulundurulmamalı, ağır ve kir tutan halılar kullanılmamalı, temizlik sırasında maske kullanılmalı ve çocuklar temizlik yapılan yerde bulundurulmamalı, pelüş halı, oyuncak vb. gibi toz tutan nesnelerden kaçınılmalı ve yapılan temizliğe özen gösterilmelidir.

Her iki burun deliğini tuzlu su ile yıkamak, sık sık banyo yaparak vücudu temizlemek, buhar banyosu yapmak akar alerjisinin belirtilerinin hafifletilmesine iyi gelirken düzenli aralıklarla tüketilen nane çayı, balgam üretimini azaltıp bağışıklığı güçlendiren sirkenin salatalarda kullanılması, günlük bir çay kaşığı bal tüketimi, vücuttaki iltihabı kısa zamanda atabilen yeşil çayı alerji süresince düzenli olarak kullanılması ve taze sebze-meyve tüketilmesi akar alerjisine iyi gelmekle kalmayıp kesin çözümlerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git