Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir ?

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir ?
30 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 353 kez okundu.

Kuzey Afrika, Rusya, Güney Avrupa, Arap Yarımadası ve Akdeniz’in gün boyu Güneş alan dağlık ve taşlık bölgelerinde yetişen, çok dallı ve yeşil bir bitki olan lavanta, aynı zamanda mavi-mor renkli hoş kokulu çiçeklere de sahiptir. Hoş kokusu içeriğinde bulunan uçucu yağ asitlerinden gelmek üzere başta parfüm olmak üzere bahçe bitkisi ve dekoratif amaçlı kullanılabilmektedir. Lavanta, geleneksel sağlık kültüründe tarih boyunca uykusuzluk, romatizma ağrıları gibi bir çok sorunun tedavisinde “lavanta çayı” olarak tüketilmiştir. Günümüz tıp dünyasında da yapılan birçok bilimsel çalışma sayesinde kanıtlanan fazlaca faydası bulunduğundan dolayı alternatif tedavi yöntemlerinde ve diyet tedavilerinde sıkça lavanta çayı tüketimi önerilmektedir.

Hazırlanışı

 • 2 bardak su
 • 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta yaprağı
 • Öncelikle su kaynatılır ve ocaktan alınarak 1 dakika dinlendirilir. Daha sonra dinlenmiş suya kurutulmuş lavanta yaprakları ilave edilerek ağzı kapalı bir şekilde 5-10 dakika kadar dinlendirilir. Damak tadına göre tatlandırmak içim bal ve birkaç damla limon kullanılabilir.

Herkesin günlük yaşamlarında kendini endişeli ve stresli hissettiği zamanlar olabilir. İşte bu zamanlarda lavanta çayı tüketerek sinirlerin nasıl yatıştığını herkes deneyimleyebilir. Yapılan araştırmalara göre lavanta çayının kokusu bile ajitasyon gibi sinirsel halleri yatıştırabilir. Çünkü içeriğinde fazlaca uçucu yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri, gerginlik, endişe, yorgunluk, uyku sorunları gibi anksiyetik bozuklukların belirtilerini rahatlatırken anksiyete hastalıklarının tedavisinde de etkilidir.

 • Düzenli olarak lavanta çayı tüketimi (doktor kontrolünde) depresyon belirtilerini azaltır.
 •  Beslenmeye bağlı olarak rahatsız edici boyutlara ulaşan bağırsak gazı ve spazmlarını giderir.
 • Uykusuzluk olarak da bilinen aslında bir sinir sistemi problemi olan insomniayı anksiyete, stres ve depresyon gibi problemleri azaltarak tedavi eder.
 • İçeriğindeki uçucu yağları serbest bıraktığı için lavanta çayı migren tedavisinde ve migren ağrılarını azaltmada önemli olumlu etkilere sahiptir.
 • Yine sinirsel bir problemden kaynaklanan kontrolsüz kas kasılması ve gevşemesi olarak tarif edilen konvülziyonu; antispazmik ve antikonvülsan etkilere sahip olan lavanta çayı temelde kasları rahatlatarak tedavi edebilmektedir.
 • Lavanta çayı düzenli olarak tüketilirse veya tonik olarak saç derisine uygulanırsa saç derisini tedavi edici özelliğinden dolayı saç dökülmesi, apolesi areata, kepek gibi hastalıkları tedavi edebilir.
 • Anti-inflamatuar özelliğe sahip olan lavanta çayı, deri üzerindeki kızarıklık ve kaşıntılara karşı oldukça etkilidir. Bu etkisine ek olarak antiseptik oluşu sayesinde yanık ve yara izlerinin,mantar enfeksiyonlarının tedavisinde lavanta yağıyla karıştırılarak tonik şeklinde kullnaıldığında oldukça olumlu sonuçlara ulaşılır.
 • Lavanta çayı oksijen ve besin yükü anlamında tamamen sağlıklı denebilecek hücrelerin sayısını arttırarak cilt bütünlüğünü destekler. Ayrıca içeriğindeki uçucu antioksidan bileşenler sayesinde sinir sisteminde birikme eğiliminde olan antioksidanları temizleyerek stres, gerginlik ve inflamasyona bağlı olarak gelişen ciltteki kırışıklıkların gelişimini önler.
 • Ateş düşürücüdür. Kabızlık ve ishale iyi gelirken ağız kokusunu da dindirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git