Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir ?
8 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 257 kez okundu.

Kuşburnu bitkisi, doğada kendiliğinden yetişen ve rüzgar ile tohumları saçılarak yayılan bir bitkidir. Boyu 3 – 4 metreye kadar ulaşabilir. Kırmızı renktedir. İlkbaharda çiçek açan kuşburnu bitkisi yaz aylarında çiçeklerinin yapraklarını dökerek meyve oluşum sürecine girer. Bu süreç sonbahar ayları sonlarına kadar devam eder. Sonbahar ayları sonlarında kuş burnu toplanır ve olgunluğa ulaşır. Görüntüsü ve hoş kokusu ile çok sevilen bir bitki çayıdır. Vücudumuz içinde birçok faydası bulunmaktadır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kaynatılmış yarım litre su içerisine 2 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atılması çayın demlenmesi için yeterlidir. Karışımın kaynamasından sonra ocaktan alınarak 10 dakika kadar bekletilmesi gerekir. Tercihe göre içerisinde 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ilave edilebilir.

1.Soğuk Algınlığı Ve Öksürüğe İyi Gelir

Kuşburnu C vitamini açısından oldukça zengindir. 100 gram kuşburnu yaklaşık 2000 miligram C vitamini ihtiva etmektedir. Diğer bir ifade ile kuşburnu portakaldan çok daha fazla miktarda C vitamini içermektedir. Kuşburnu çayı bu özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemli bir rol üstlenir. Öksürük ve soğuk algınlığının giderilmesinde de faydalanılması mümkün olan bir çaydır.

2.Kalp ve Damar Hastalıklarını Engeller

Kuşburnu çayının içeriğinde bulunan lökoantosiyaninler ve polifenolik bileşiklerin kalp hastalıkları riskini azalttığı yapılan araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir. Kuşburnu çayı aynı zamanda kalp ve damar hastalıkların oluşmasını azaltmada doğrudan etkili olan likopen maddesi açısından da oldukça zengindir.

3.Kanseri Önler

Kuşburnu çayı içerisinde bulunan antioksidan maddelerin birçoğunun kanser karşıtı özellikler barındırdığı bilinmektedir. Bu maddeler, vücutta oksidatif strese neden olarak kanserli hücrelerin büyümesini önlemek için vücuttaki serbest radikalleri bulur ve onların etkisiz hale getirilmesini sağlar.

4.Enfeksiyon ve Hastalıklara Karşı Savaşır

Kuşburnu çayı, içerdiği bol miktardaki C vitamini yanında ayrıca A, B, E, K vitaminlerini de ihtiva etmekte olup organik asitler açısından da zengindir. Bu sayede, düzenli kullanılması halinde vücudun enfeksiyonlara karşı güçlenmesini sağlar. Ayrıca sindirim sistemini de güçlendirir ve ishal gibi bağırsak problemlerinin yaşanmasını önlemeye yardımcı olur. Böbreklerin ve idrar yollarının zararlı maddelerin etkilerinden korunmasını sağlar.

5.Sindirim Sistemine İyi Gelir

Yapılan araştırmalarda kuşburnu çayının, mide ağrısını önlemesi ile birlikte diğer sindirim sistemi problemlerinin de tedavi edilmesinde yardımcı olduğu saptanmıştır.

6.Tansiyonu Düzenler

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak kuşburnu çayı içilmesinin yüksek tansiyonu önlediği ve tansiyonun düşmesine yardımcı olduğu belirlenmiştir.

7.Vücudu Toksinlerden Arındırır

Kuşburnu çayı, vücudun toksinleri ve istenmeyen yağları etkili şekilde yok etmesine yardımcı olur. Ayrıca hem müshil hem de diüretik özelliklere sahiptir. Hazımsızlık, kabızlık veya güçsüz bir bağışıklık sistemi şikayetlerinin bulunması hallerinde kuşburnu çayı içilmesi toksinleri temizlemek, böbreklerde ve karaciğerdeki yükü azaltmak için yardımcı olacaktır. Kuşburnu çayı idrar söktürücü bir özellik de taşımaktadır.

8.Ağrıyı Keser

Kuşburnu çayı, içeriğinde bulunan maddeler nedeniyle etkili bir ağrı kesici özelliktedir. Kronik eklem ağrılarının, yaralanma veya burkulmaya bağlı ağrıların giderilmesinde faydalıdır.

9.Kolesterolü Düşürür

Kuşburnu çayı, bağırsak düzenleyici etkisi ile bilinen pektin açısından da oldukça zengindir. Kuşburnu çayı içildiğinde içinde bulunan pektinler bağırsaklara yapışır kana karışmış olan yağların azaltılmasını sağlayarak ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

10.Ödemi Atar

Kuşburnu çayı, vücut dokularında biriken fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasını sağlar. Çayın bu özelliği gebe kadınlarda yaşanan vücutta su birikmesinin önlenmesi açısından oldukça faydalıdır. Bu özelliği ile romatizmadan kaynaklanan ağrıların giderilmesinde de etkilidir.

  • İdrar söktürücü etkisi vardır. İdrar yolu enfeksiyonlarının da tedavi sürecinde faydalı ve etkilidir.
  • Ödem ve toksin attırıcı etkisi vardır. Şişkinlik ve gaz problemi yaşadığınız günlerde tüketmeniz kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • İçeriğindeki yüksek oranda C vitamini ile özellikle kış aylarında hastalıklara karşı direnci arttırarak daha sağlıklı olmamıza yardımcı olur. Grip ve nezle gibi hastalıkları daha kolay atlatmamızı sağlar.
  • Kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
  • Doğal ve çok güçlü bir antioksidandır.
  • Hücre yenilenmesi ve onarımını kolaylaştırarak daha genç ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
  • Şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Kan basıncını düzenler.

Her şeyde olduğu gibi bitki çaylarında da fazla tüketim zararlı yan etkiler ortaya çıkarabilir. Günde bir iki fincanı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bitki çaylarına başlamadan önce doktora danışmak yararınıza olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git