Kulak Yıkamanın Faydaları ve Zararları

Kulak Yıkamanın Faydaları ve Zararları
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 340 kez okundu.

Kulak yıkamanın faydaları ve zararları.Kulak yıkatmak son yıllarda oldukça popüler olan bir yöntemdir. Özellikle kulak burun boğaz uzmanları tarafından yapılan bu işlem bir pompa yardımıyla kulağa sıvı enjekte edilerek, sonrasında bu sıvı kulaktan basınç ile çekilmektedir. Bu şekilde bir temizleme yöntemi ile kulak içindeki kirler temizlenmektedir. Bunun yanı sıra kulak temizleme aparatı olarak bilinen bir şiş ve kanca yardımıyla kulak içindeki kir uzman bir doktor tarafında temizlenir. Bu iki yöntem sayesinde kulak içi kısa zaman içinde temizlenebilir. Ancak bu işlemin faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için kulak yıkamanın faydaları ve zararları derledik.
Kulak yıkamanın faydalarına baktığımız zaman karşımıza ilk olarak hijyen gelmektedir. Kulak içindeki kirler bakteri üretimine sebep olabileceği için kulak içinde mikroplara yol açabilir. Bu da kulak sağlığımız için önemli bir durumdur. Bunun yanı sıra zaman içinde kulağın içinde biriken kir duyma problemlerine sebep olabilir kulak yıkatmak bu noktadan duyma sorununu ortadan kaldırarak daha net ve temiz bir ses almanızı sağlayacaktır. Kulak yıkatmanın faydaları bu şekilde iken birçok zararlı da bulunmaktadır.

Bu noktada doktorlar ikiye ayrılmakta bir taraf faydalarını savunurken bir taraf zararlarını İleri sürmektedir. Kulak yıkatmak iç kulakta hasara sebep olabilmektedir kulak temizleme sırasında iç kulak derisinde bir hasara sebep olacağı için bu da iç kulağa zarar vererek ağrı duymanıza sebep olabilir. Bununla birlikte en önemli problemlerden biri ve en büyük zararlarından biri kulak zarında delik oluşumudur, kulağın yıkanması sırasında yanlış ve dikkatsiz bir hareket ile birlikte kulak zarında delinmeler oluşabilir. Bu durumda kulakta çınlamaya, duyma problemlerini sebep olmaktadır. Kulağınızı yıkatmak adına bir düşünceniz var ise doktor seçimini iyi yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git