Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 245 kez okundu.

Kulak çınlamasının sebepleri nelerdir?Kulak çınlaması kişinin kendi içerisinde duyduğu ve yalnızca kendi duyduğu şekilde tarif edebildiği bir sestir. Eğer ki çok nadir olarak yaşanıyorsa herhangi bir tehlikesi yoktur. Fakat olur da sürekli bir hale gelirse bazı hastalıkların habercisi anlamına gelebilmektedir.
Gerek yaşı ilerleyen kişilerde gerekse gençlerde oluşan işitme kaybından dolayı kulak çınlaması görülebilmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse yaşın ilerlemesi demek işitmenin biraz daha az bir hale inmesi demektir. Bu da doğal olarak bir süre sonra çınlamaya neden olabilmektedir. Günümüz gençlerinde yüksek sesle müzik dinlemek, çalıştıkları ortamda makinelerin yanında bulunmak ve bunlar gibi birçok nedenden dolayı işitme kayıpları yaşanmaktadır ve kulak çınlamasına sebebiyet verebilmektedir.
Kulağımızın içinde ince tüyler vardır ve bunlar ses dalgalarının hareket etmesini sağlarlar. Bu şekilde beyine ses rahat bir şekilde iletilmektedir. Eğer bu ince tüyler hasar görürse ses dalgaları aldıkları sinyali kolay bir şekilde iletemez ve bu da çınlamaya sebep olur.
Kulakta oluşabilecek birtakım iltihaplar ya da nezle bu tarz hastalıklarda kulakta çınlama ya neden olabilmektedir.
Kirleri tutan kulak salgısı kulak içerisinde bulunur. Eğer ki killer büyük bir hal almaya başlarsa kulak içerisinde tahriş oluşmaya başlar. İşte bu durumda çınlamaya neden olmaktadır.
Anemi hepimizin bildiği gibi kansızlık dan dolayı oluşan bir hastalıktır. Buda bir süre sonra hızlı olarak kanın akmasına sebebiyet vermektedir ve bu da kulakta çınlama oluşmasına neden olmaktadır.
Eğer ki ilaçların yan etkilerini okuyorsanız, siz de göreceksiniz ki aspirin, idrar söktürücü ve antibiyotik gibi pek çok ilaç ulak çınlamasına neden olabilmektedir. Fakat bunlar yan etkilerinden dolayı olabilmektedir. Bu sebepten ilaçları fazla miktarda kullanmamaya özen göstermeliyiz. Aynı zamanda gençlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri de cep telefonunun sürekli yakınlarında dolaşılmalıdır. İşte bu da bir diğer çınlama nedendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git