Kudret Narı Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kudret Narı Çayının Faydaları Nelerdir ?
30 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 247 kez okundu.

Kudret narı Asya, Afrika, Karayip ve Güney Amerika bölgelerinde yetişen, kabakgiller familyasına ait olan tropikal bir bitkidir. Asmaya benzeyen yıllık bir bitki olan kudret narı yaza aylarında sarı renkli çiçekler açarken salatalığa benzeyen meyvesini sonbaharın ilk aylarında verir. Kudret narının tohumu, yaprakları ve meyvesinin kurutularak yapıldığı kudret narı çayı, geleneksel sağlık kültüründe tarih boyunca kullanılsa da hakkındaki bilimsel araştırmalar ancak son elli yılda şekillenerek faydaları kanıtlanmıştır.

Hazırlanışı

 • 2-3 çay kaşığı kurutulmuş kudret narı karışımı ya da 2 yemek kaşığı ince ince dilimlenmiş taze kudret narı yaprağı
 • 1 su bardağı su

Öncelikle su kaynatılır ve üzerine kudret narı eklenir. 10 dakika ağzı kapalı bir şekilde demlendikten sonra süzerek tüketime hazır hale getirilir. Daha çok ekşi bir tada sahip olduğu için damak zevkine göre tatlandırmak için bal kullanılabilir. Tok karnına belli aralıklarla günde toplamda üç su bardağını geçmeyecek şekilde belli aralıklarda tüketilebilir. Ancak 12 yaşından küçüklerin tüketmemesi gerekir.

 • İçeriğinde kan şekerini dengeleyen bileşenler bulunduğundan dolayı Tip 2 diyabetin diyet tedavisinde tüketilir.
 • İçerisinde yüksek oranda bulunan MAP3 adlı protein; kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır, HIV ve AIDS gibi virüslere karşı vücudun bağışıklık sistemini destekler ve antioksidan savunma sistemini destekleyerek tümör oluşumunu önler. Bu nedenlerden ötürü kudret narı çayı kanser ve AIDS’de diyet tedavisine dahil edilerek kullanılır.
 • Kudret narının yüksek miktarda flavonoid, vitamin ve antioksidan bileşen içermesinden dolayı vücuttaki serbest radikalleri bağlayarak serbest radikallerin vücuda verdiği hayati önem taşıyan hasarları önler. Ayrıca içeriğindeki fitokimyasallar, karotoneidler ve flavonoidler vücuttaki oksidatif stresi ve buna bağlı olarak cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Geleneksel Çin tıbbında kuru öksürük, bronşit ve boğaz ağrıları gibi solunum yollarında oluşabilecek hastalıkları vücudun direncini arttırarak tedavi eder.
 • Kırık, uyuz ve citl hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Detoksifikasyon özelliği sayesinde karaciğerde ve vücudun başka dokularında biriken toksinlerin dışkı yolu ile vücuttan uzaklaşmasını sağlar. Buna bağlı olarak karaciğer hasarlarının önlenmesinde ve varsa eğer tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Özellikle beslenme sorunları sebebiyle ortaya çıkan kabızlığı, bağırsak hareketlerini ve bağırsaktaki sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak tedavi eder.
 • Yapılan araştırmalara göre kudret narı çayı; gastrit, reflü ve ülser gibi sindirim sistemi hastalıklarının yardımcı diyet tedavisinde kullanıldığında tedavi sürecini hızlandırmıştır.
 • Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürüp iyi kolesterol seviyesini arttırıp VLDL seviyesini dengeleyen bileşikler içerdiğinden dolayı hiperkolesterolü tedavi eder. Ayrıca bu özelliğine bağlı olarak kanda pıhtı oluşumunu, damar duvarı kalınlaşmasını ve damar tıkanıklığını önler. Yani kalp-damar sağlığının bütünlüğünün korunmasında önemlidir.
 • Metabolizmayı hızlandırdığından dolayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Hazımsızlık ve kas spazmlarına iyi gelir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git