Kolesterole İyi Gelen Bitki Çayları

Kolesterole İyi Gelen Bitki Çayları
30 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Halk arasında kolesterol olarak bilinen ama tam adı hiperkolesterol; kanda kötü kolesterol olarak bilinen dokulardan kana kolesterol taşıyarak kandaki serbest kolesterol miktarını arttıran LDL seviyesinin yüksekliği, iyi kolesterol olarak bilinen kandaki serbest kolesterolü bağlayarak dokulara taşıyan HDL seviyesinin düşüklüğü ve bu ikisine bağlı olarak VLDL dengesizliği nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslında kolesterol hücre duvarında bulunan ve doku bütünlüğü için gerekli olan bir bileşendir. Dolayısıyla kanda belli bir düzeyde bulunmalıdır.

Kanda kolesterolün bulunmasının normal değeri 200 mg/dl’den düşük olması gerekirken 200-240 mg/dl yüksek ancak sınırda, 240 mg/dl’nin üzerinde olması ise yüksektir. Bu yükseklik kalp krizi, kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı gibi birçok ciddi kalp-damar hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle kolesterol seviyesini kontrol altında tutmak adına belli aralıklarla check-up’lar yaptırılmalıdır. Eğer kontroller sonucu kolesterol seviyesi yüksek çıkarsa düşürmek için yöntemler geliştirilmelidir. Bu yöntemlerin en çok tercih edileni ilaçlar olsa da bazı bitkisel çaylar ilaçlardan daha etkin ve daha zararsızdır. Dolayısıyla bir diyetisyen kontrolünde kolesterolün diyet tedavisinde bitki çaylarına yer verilmelidir. Kolesterolü dengeleyecek birkaç bitki çayı önerisi:

Yeşil Çay: Her derde derman olarak nitelendirilen bu çay, bileşimindeki “kateşin” adlı bileşikler sayesinde LDL seviyesini ciddi oranda azaltırken HDL seviyesi arttırır. Düzenli tüketimle total kolesterol seviyesini %16,4 oranında azalttığını da belirtmek gerekir. Aynı şekilde içeriğindeki polifenoller de total kolesterol seviyesini düşürürken asıl etkilerini gıdalarla alınan kolesterolün emilimini azaltarak gösterir.

Siyah Çay: Günde toplamda iki su bardağı siyah çay tüketimi besinlerle alınan kolesterolün emilimini azaltarak kandaki kolesterolün düşmesini sağlar. Bunun yanında az yağlı ve düşük kolesterollü bir diyetle beslenenlerde siyah çay tüketimi kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini de sağlar.

Limon otu Çayı: İçeriğinde bolca bulunan antioksidanlar kanda VLDL’nin okside olmasını önleyerek LDL seviyesinin artmasına engel olur. Bu sayede kolesterole iyi gelmektedir.

Kanarya Otu Çayı: İç Anadolu’dan doğuya gittikçe bilinirliği azalsa da kanda kötü kolesterol seviyesini düşürmek için birebirdir. Özellikle aç karnına tüketildiğinde beslenme yoluyla vücuda alınan kolesterolün geç emilmesini sağlayarak ani kolesterol yükselmesini önler.

Fesleğen Çayı: İçeriğinde bol miktarda aromatik ve uçucu antioksidanlar içermesinden dolayı kolesterol tedavisinde çok önemli rollere sahiptir.

Beyaz Çay: Daha çok kilo vermek üzerindeki olumlu etkisiyle bilinse de HDL seviyesini büyük oranlarda arttırarak kolesterolün tedavisini önemli ölçüde destekler.

Horoz İbiği Bitkisi: Amerika orjinli yetişen bir bitki olan horoz ibiği çeşitli kültürlerde çay formunda kolesterolün doğal tedavisinde kullanılır. Çünkü kuvvetli antioksidan bileşenleri içerir.

Çemen Otu Çayı: Ülkemizde daha çok lezzet verme amaçlı baharat olarak kullanılsa da çemen otu ile yapılan çay, Yunan kültürü başta olmak üzere çoğu geleneksel kültürlerde kolesterolün tedavisinde kullanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git