Kol Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?

Kol Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Kol ağrısı hangi problemlerin belirtisi olabilir?Her insan yaşam boyu bir takım hastalıklarla mücadele eder ve vücutlarında beliren tepkimelerin neye işaret ettiğini öğrenme isteği duyar. En küçük iğne batması bile kendi halinde masumane bir durum gibi gözükse de gereken aşılar yapılmadığı takdirde enfeksiyon riski taşıyabildiğinden ölüme sebebiyet verebilmektedir. Nitekim hepimiz yaşamımızı idame ettirirken bu ve buna benzer durumlarla karşılaşabilmekte çoğu zaman ciddiye almayıp sağlığımızı riske atabilmekteyiz. Yaşam fonksiyonlarımızı olması gerektiği gibi en iyi şekilde idame ettirebilmek adına vücudumuzun bir takım nedenlere bağlı olarak verdiği tepkimelere kulak vermeli ve onu çok iyi tanımalıyız.

İçeriğimizin konu başlığı olan kol ağrısı da bir takım hastalıkların habercisi olabilmektedir. Öyle ki sağ ve sol kol ağrısı ayrı ayrı farklı hastalıkların belirtisi olarak kendini gösterebilmektedir. Öncesinde genel bir inceleme yaparsak kol ağrısı; kemik, kas, tendom ve bağlarda meydana gelen bir problemden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ancak kollar insan vücudundaki bir takım organlarla yakından ilişikli olduğundan aniden görülen kol ağrısı daha başka hastalıkların da habercisi niteliğinde olabilmektedir.
Birey sağ kolunun hareket mekanizmasında sorun yaşıyor ve ağrı çekiyor ise sağ kolda görülen bu ağrı genellikle ya sinirsel ya da iltihaplanmaya bağlı olarak gelişebilmektedir. Bunun yanı sıra sağ kol ağrısı lenflerde oluşan hasardan görülebilmektedir. Sağ kol ağrısının bir diğer nedeni de bireyin uyuma pozisyonun gece boyu yalnızca o yönde olmasıdır. Ancak sağ kolda görülen bu ağrıyı kesinlikle kalp krizi riskine yormamak gerekmektedir. Nitekim kalp krizi ihtimali sol kol ağrısı ile kendini göstermektedir. Eğer ki sağ kolda uyuşma ve ağrı hissi yaşanıyor ise en kötü ihtimalle bu şeker hastalığının belirtisi olabilir.

Sol kol ağrısı kadın erkek fark etmeksizin üzerinde durulması gereken ve ciddiye alınması gereken bir durumdur. Sol kol insanın hayati fonksiyonlarının varlığını temsil etmekte ve de oluşabilecek hastalıkların sinyallerini vermektedir. Sol kol ağrısının oluşumuna neden olan en önemli faktör kalp hastalıklarıdır. Özellikle Anjina hastaları göğüs, omuz ve sol kolda oluşan ağrılardan şikayet etmektedirler. Bireyin yetersiz beslenmesi ve de aşırı stres ile gün boyu mücadele ediyor olması da sol kol ağrısı olarak kötü bir sonuç doğurabilmektedir. Her iki kol ağrısında da mutlaka uzman bir doktora başvurulması ve de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git