Klima Çarpmasına Karşı Çözüm Önerileri

Klima Çarpmasına Karşı Çözüm Önerileri
12 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 215 kez okundu.

Klima çarpmasına karşı çözüm önerileri.Klima yazın sıcak havalardan korunmak için kışın ise soğuk havayı ısıtmak için kullanılan, havayı filtreleyen, hava sirkülasyonu sağlayan iklimatolojik bir cihazdır. Özellikle yaz aylarında kullanımı daha çok tercih edilen klimalar, bazı sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle klima ile serinlemeyi çok fazla tercih etmemeniz gerekir. Ayrıca klima bakımını her yıl düzenli olarak yaptırmanız gerekir. Düzenli olarak bakım yaptırılmayan klimalar, hava filtresi değiştirilmediği için içeriye kirli hava üfleyebilir. Bu durum da çeşitli solunum sistemi hastalıklarına yol açabilir.
Uzun süre klimalı ortamda hareketsiz durmak ya da uyuyakalmak da vücudun belli bölgelerinde kas tutulmalarına ve kramplara yol açabilir. Klima çarpması ile damarlar büzüşerek vücutta kan dolaşımını azaltır. Kas dokuları yeterli miktarda beslenemediği için de kas tutulmaları oluşur. Ağrı ve kramplar ise daha çok bacak, sırt ve bel bölgelerinde meydana gelir. Klima çarpmasının neden olduğu kas tutulmalarını ve krampları azaltmak ve ortadan kaldırmak için bazı yöntemler vardır.
Klima Çarpmasına Karşı Çözüm Önerileri:
1. Kas tutulmaları, kramplar ya da kas ağrıları için ağrılı bölgelerdeki kasların ters yönde çalıştırılması gerekir. Vücudu esnetip bazı hareketler yaparak krampları önlemeniz gerekir.
2. Eğer kramp ya da kasılmalar ayak bölgesinde ise ayağınızı kas gevşetici krem ile ovarak yavaşça, fazla zorlanmadan yürümeniz gerekir.
3. Kol, sırt ve bel bölgelerinde oluşan ağrılar ve krampları yok etmek için öncelikle bölgelere sıcak kompres uygulamanız gerekir. Açma-germe hareketleri yaparak oluşan tutulmaları gidermeniz mümkündür.
4. Ilık duş ve ve kas gevşetici ile yapılan masaj vücudunuzu gevşetir ve krampları azaltır.
5. Antioksidan bakımından güçlü olan bitki çayları tüketerek vücut direncinizi artırmanız gerekir. En kuvvetli antioksidan kaynağı ise yeşil çaydır. Yeşil çay kışın sıcak, yazın ise soğuk tüketildiğinde daha faydalı olmaktadır. Yeşil çayın içine zencefil ekleyerek daha kuvvetli bir antioksidan kaynağı yaratabilirsiniz. 5-6 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 litre su ve 3-4 çay kaşığı zencefili 5-10 dakika kaynatıp soğuttuktan sonra buzdolabına atarak iyice soğutun ve susadıkça tüketin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git