Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kivinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
1 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 234 kez okundu.

Kivi, Çin kökenli olan günümüzde Yeni Zelenda, Japonya, Şili ve ABD başta olmak üzere tropikal iklim meyvesidir. Ülkemizde ise Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yeni yeni üretimine başlanmıştır. Kahverengi, tüylü bir kabuğa sahip olan kivi, siyah çekirdekli, sulu ve yeşil bir meyvedir. Mayhoş bir tadı olsa da lezzetini bir kenara bırakacak olursak muhteşem bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra A ve E vitaminleri, folik asit, flokinon, kalsiyum, magnezyum ve fosfor yönünden oldukça zengin bir besin değerine sahiptir. Bu zenginliğine bağlı olarak sağlığa da oldukça faydalı bir meyvedir.

Gastrointestinal sistemin bütünsel sağlığını kuvvetlendirir: Kivi yüksek miktarda lif içerir. Bu sayede bağırsaktaki yararlı bakterilerin gelişimini arttırarak bağırsakta oluşabilecek herhangi bir sorunu önlerken midedeki asit oranını dengeli bir düzeyde tutar, mide mukozasını geliştirerek mide duvarını korur.

Kan basıncını dengeler: Kivi içeriğinde yüksek miktarlarda bulunan C ve E vitaminleri, potasyum ve polifenoller sayesinde kandaki trigliseritlerin azaltılmasını sağlarken mineral dengesizliklerine bağlı olarak gelişen yüksek kan basıncını düşürür ve trombosit saldırısını önleyerek kanda pıhtı oluşumunu engeller. Tüm bunlara fibrinolitik etki denir ve bu etki sayesinde kivi tromboemboli ve damar tıkanıklığı gibi hastalıkların riskini azaltırken kalp-damar sağlığını koruyarak dolaşım sistemi sağlığının devamlılığını sağlar.

Daha kaliteli bir uyku sağlar: Yapılan çalışmalara göre kivi içeriğindeki kuerşetin, naringin, rutin ve kateşin gibi fonksiyonel bileşenler sayesinde uyku hormonu olarak bilinen melotoninin salgılanmasını uyararak daha derin ve daha kaliteli bit uyku sağlar. Ayrıca uykuya dalma problemini de çözerek uykusuzluk gibi anksiyeteye bağlı hastalıkların önüne geçer.

Demir emilimini arttırır: Demir bilindiği üzere askorbik asite bağlanarak emilir, kivi de askorbik asit açısından zengin olduğu için demirin emilimini arttırır. Ayrıca C vitamini ile aynı etkinliğe sahip olan lütein, zeaksantin gibi kimyasallar açısından da zengin olduğu için demir metabolizması üzerinde çok önemli etkilere sahiptir. Dolayısıyla demir emilimi yetersizliğine bağlı olarak gelişebilen başta anemi olmak üzere birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı diyet tedavisi olarak kullanılabilir.

Göz sağlığını korur: Kivi retinol (A vitamini) açısından zengin bir kaynak olduğu için retinol eksikliğine bağlı olarak gelişen katarakt, sarı nokta hastalığı gibi görme bozukluklarını önleme de etkin role sahiptir. Özellikle yaşlılığa geçiş döneminde düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Hamilelik döneminde fetüsün zihinsel gelişiminde çok önemlidir: Kivi folik asit bakımından çok zengin bir kaynak olduğu için bebeklerde sinir sistemi bozukluklarının oluşumunu engeller, beyin ve zihinsel gelişimi destekler. Ayrıca içeriğindeki diğer bileşenler sayesinde bu dönemde hem anne adayının hem de fetüsün bağışıklık sistemini geliştirerek genel sağlığın devamlılığını sağlar.

Kanser: Kivi, içeriğindeki fonksiyonel antioksidan çeşitliliği sayesinde birçok kanserin tedavisinde ve oluşumunun önlenmesinde kullanılır. Ayrıca içeriğindeki kateşin kemik iliği üretim mekanizmasını destekleyerek kanser hücrelerinin çoğalmasına karşı da savunucu ajan olarak davranır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git