Kitap Okumayı Sevmeyen Çocuğu Anlamanın Tüyoları

Kitap Okumayı Sevmeyen Çocuğu Anlamanın Tüyoları
11 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Kitap okumayı sevmeyen çocuğu anlamanın tüyoları. Kitap okumak, bilgilenmek, dinlenmek ve düşünmeyi sağlayabilmek için oldukça önemlidir. Ayrıca kişinin kendini keşif etme sürecine yardımcı olur, dil öğrenmesini sağlar. Çocuğunuzun, özellikle ana dilini doğru öğrenebilmesi ve kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi için kitap okuması çok önemlidir. Kitap okumak, çocuğunuzun zeka gelişimine yardımcı olur ve hayal gücünü geliştirir. Kitap okumanın sayısız faydasından, çocuğunuzun da istifade edebilmesi için, kitap okumayı sevmesi ve bu alışkanlığı elde edebilmesi önemlidir.

Bazı çocuklar küçükken içine kapanık oldukları için kendilerini kitaplarda bulabilirler. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren kitap okumayı çok sevebilir ve bu alışkanlığı kendi kendine kazanabilir. Ancak hareketli olmayı daha çok seven, yerinde duramayan, oyun oynamayı kitap okumaya tercih eden çocuklar da azımsanamayacak seviyededir. Bu çocuğunuzun bu durumunu kabullenmeli ve ona baskı yapmamalısınız. Gün içinde çocuğunuz oyun oynarken, sevdiği herhangi bir aktivite ile ilgilenirken ona kitap okuması gerektiğini söylemeyin. Bu tür davranışlar onu kitap okumaktan daha fazla uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine yapmanız gereken, özellikle sevebileceği ve anlayabileceği düzeylerde, doğru kitapları seçmek olacaktır. Bir kez sevdiği bir kitabı okuyan bir çocuk, emin olun daha sonraları da okumak isteyecek ve bu alışkanlığı hayatı boyunca bırakmayacaktır.

Çocuğunuz için uygun kalınlıkta, uygun dilde ve türde bir kitap seçtikten sonraki aşama ise, kitap okuyacağı doğru zamanı seçebilmektir. Başlarda uykudan önce, birlikte okuyabilirsiniz. Merak edeceği kitaplar seçerseniz, sizden devam etmenizi kendisi isteyecektir. Ancak bu süreçlerin hepsinde en önemli şey çocuğa baskı yapmamak olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git