Kepçe Kulak Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Kepçe Kulak Nedir, Sebepleri Nelerdir?
11 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 283 kez okundu.

Kepçe kulak nedir, sebepleri nelerdir?KEPÇE KULAK ; Halk arasında yelken kulak olarak da bilinir. Normal kulak kıvrımlı kıkırdak ve ince bir deriden oluşur. Normal kulağın kıkırdakların zayıf olması halinde kıvrımların yeterli oluşmaması ve kulağın öne ve yana doğru yaptığı açılarla belirlenir.

Kepçe kulağın nedenleri; Normal görünümlü bir kulağın arkasındaki kemik çıkıntıdan 16-20 mm uzaklıktadır. Bu mesafenin artmasıyla kepçe kulak  sorunu ortaya çıkar.  Kepçe kulak sonradan olan bir olay değildir.  Kepçe kulaklık bilimsel araştırmalarda %95 oranında genetik bir olaydır. Genetik olarak anne ve babadan çocuğa geçer.

Kepçe kulak kıkırdak dokusunun gelişmemesinin sonucu olarak açığa çıkar. Anne karnında gelişen kepçe kulak gelişimini tamamlayamaz ise kepçe kulak sorunu ortaya çıkar. Kıkırdak dokusu tam gelişme sağlayamaz ise kulağın öne doğru şekli değişir.

Kepçe kulaklığı zamanla kulak kıkırdağının sertleşmesiyle fark edilmeye başlar. Kepçe kulağın sebepleri: Kulaktaki kemiksi yapıya sahip kıkırdaklı doku ( ANTİHELİKAL) kıvrım yeterli miktarda olmazsa ,kulak kepçesi dışa dönmeyeceğinden dışa kıvrımlı ve belirgin görünüm oluşturur. Kemiksi yapı olan(ANTİHELİKAL)ın iç yapısını oluşturan konkal çukuru fazla olacağından kulak kepçesi dışarı doğru yönelerek belirginleşir. Kulak kepçesi açının fazla olması nedeniyle normal olsa da dışa yönelir ve kulak kepçe şeklini alır. Nadir olarak bilinen başka bir sebepte kulak kepçesinin fazla gelişmesi de etkendir.

Bazı nedenler kepçe kulak oluşumuna sebep olabilir. Bunların başında travmatik olaylar göze çarpar.  Kulak bölgesinin zarar görmesi ile kulak eğriliği, kulak bölgesi ve etrafına alınan darbe kepçe kulak oluşumuna neden olur.

KEPÇE KULAK TEDAVİSİ : Günümüzde kepçe kulak tedavisi ilerlemiş özellikle iple kepçe kulak çekmek 20 dk içinde yapılabiliyor. Sonradan açılma olasılığı kepçe kulak ameliyatında ve iple çekme yöntemlerinde çok düşüktür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git