Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 227 kez okundu.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?Sık görülen bir kulak sorunu olan kepçe kulak problemi, kulak kepçesi ile kafa arasındaki açının normalden fazla olması demektir. Genetik ve doğumsal sorunlardan kaynaklanan kepçe kulak problemi, plastik cerrahi adı altında yapılan estetik bir ameliyattır.
Özellikle çocuklarda ilköğretim ve ergenlik yıllarında kepçe kulak sorunundan kaynaklanan özgüven sorunu ve asosyallik sorunları psikolojik açıdan travmalara neden olabilir. Bu psikolojik ve sosyolojik sıkıntı ilerleyen yaşlarda da ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle olabilecek en erken zamanda bu sağlık sorununun düzeltilmesi gerekir. Günümüzün teknolojik olanakları ile basit bir cerrahi operasyon ile kepçe kulak sorunu düzeltilmektedir.
Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti) Nasıl Yapılır?
Kulak kepçesinin gelişimi yaklaşık olarak 6 yaş civarında tamamlanır. Bu nedenle kulak gelişimi tamamlandıktan sonra estetik operasyona ihtiyaç duyan herkese bu estetik yapılabilir. Çocuklar için okul öncesi dönem en uygun dönemdir.
Kepçe kulak ameliyatı iki şekilde yapılabilir:

1. Klasik Teknik Otoplasti:
Çocuklarda genel anestezi altında yapılan kulak estetiği ameliyatı 15 yaşından büyük hastalarda lokal anestezi altında yapılır. Kulak estetiği ameliyatı sonrasında hastalar hemen ayağa kalkabildikleri için kolay ve pratik bir operasyondur. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Kulak kepçesini oluşturan kıkırdak yapısına doğru şekli vermek ve verilen şeklin bozulmadan kalabilmesini sağlamak için kulak arkasına küçük bir kesik atılmaktadır. Kulağın şekli düzeltildikten sonra kalıcı olabilmesi için dayanıklı dikişler atılarak ameliyat sona ermektedir.

2. İp İle Yapılan Otoplasti:
Klasik kepçe kulak ameliyatına göre iple yapılan kepçe kulak ameliyatı daha avantajlıdır. Kulak bölgesinde neşter kullanmadan özel bir iğne ile tıbbi ipler kullanılarak lokal anestezi altında ayakta yapılan bir operasyondur. Ameliyat yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Ameliyat ile gereğinden fazla açılmış olan kıkırdak yapısı medikal ipler ile içe doğru gerdirilir, kesi olmadan kepçe kulak sorunu düzeltilir.
Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında:
* Hasta günlük hayatına hemen dönebilir. Fakat yine de 3-5 gün dinlenme önerilir.
* Ameliyat sonrasında 2 hafta boyunca geceleri saç bandı ile sırt üstü yatmanız yeterli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git