Neden Kendinizi Hep Yorgun Hissediyorsunuz?

Neden Kendinizi Hep Yorgun Hissediyorsunuz?
8 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Neden kendinizi hep yorgun hissediyorsunuz?Sürekli yorgun hissetmek 21. yüzyılın en büyük sorunlarından biri. Sağlık sektöründe teknolojik gelişmeler olsa da yorgunluğa kesin bir çözüm bulunamıyor. Çünkü ne yazık ki yorgunluğun pek çok sebebi olabiliyor. İşte bunlardan bazıları:

  • Yoğun tempolu bir iş yorgunluğu kaçınılmaz kılar. Bu yüzden hafta sonu gibi izin günlerinde bu yorgunluğu giderecek şekilde dinlemelisiniz.
  • Vitamin ya da mineral eksikliği sürekli yorgunluk hissi yaratır. Vücut direnci düşer ve gündelik, basit işlerde bile çok çabuk yorulmanıza sebep olur. Bu yüzden detaylı kan testi yaptırabilir, doktorunuzla konuşarak vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz.
  • Depresyon başlı başına bir yorgunluk sebebidir. Depresyonda olan insanlar diğer insanlara göre 4 kat daha fazla yorgunluk hissediyor. Maalesef antidepresanların yan etkileri arasında da yorgunluk olabilir. Bu yüzden antidepresan kullanmadan önce psikiyatrınızla ilaçsız tedavi hakkında konuşmalısınız. Antidepresan kullansanız bile çok uzun süre devam etmek vücudunuzda pek çok zarara yol açmaktadır.
  • Böbrek üstü bezleri stres ve heyecan durumlarında salgısını artırır. Bu salgının artması için sürekli çalışan böbrek üstü bezleri de sizi yorgun hissettirebilir. Stresten uzak durmak böbrek üstü bezlerini dinlendirebilmek için gereklidir. Eğer işiniz veya evinizden dolayı sürekli gergin ve stres altındaysanız meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Yeterince su tüketmemek de yorgunluğa sebep olur. Fazla kafein tüketmek vücuttaki suyu kurutur ve bu yüzden kaçınılması gerekir. Günde 8 bardak su tüketmek sürekli yorgun hissetmemek için gereklidir.
  • Uyku düzeni yorgun hissetmemek için oldukça önemlidir. Özellikle akşam on ile gece iki arası uyunan uyku çok kalitelidir. Bu aralığa da denk getirerek beş-sekiz saat arası uyumak uykunuzu alacağınızdan yorgun hissetmenize engel olur. Ayrıca uyku apneniz varsa kaliteli uyku uyuyamazsınız ve bu da yorgunluğa sebep olur.
  • Yetersiz beslenmek enerjinizi depolayamamanıza ve sürekli yorgun hissetmenize neden olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git