Kendine Güvenen Çocuk Nasıl Yetiştirilir ?

Kendine Güvenen Çocuk Nasıl Yetiştirilir ?
12 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 9 kez okundu.

Çocukların kendilerinden emin, girişken ve güvenli yetişmeleri, ebeveynlerin ortak sorumluluğundadır. Her anne baba, çocuklarının kendine güvenen bireyler olmasını ve bunun sonucunda da hayattaki mutluluğu ve başarıyı yakalamalarının hayalini kurar. Fakat bu kendiliğinden gelişen bir özellik değil, tamamıyla ebeveynlerin davranışlarına bağlı olarak kazanılan bir durumdur.

ÖZGÜVENLİ ÇOCUK MUTLU OLUR

Özgüven, bir insanın sergilediği tavır ve davranışlarının, aileleri ve toplum tarafından ne derecede kabul edildiğiyle ilişkili bir durumdur. İnsanlar, özgüven duyguları sayesinde sosyal becerilerini geliştirir, öğrenir ve gelişir. Bu durumda bir anne babanın, çocuğuna kazandıracağı ve miras bırakacağı en önemli özellik, kendine güven duygusudur. Çocuklar bu duygu sayesinde kendilerini sever, barışık yaşar ve kendi gücünün farkına varır. Özgüveni gelişmemiş çocukların sosyal ve toplumsal yaşamları ve ders başarısı da olumsuz etkilenir. Arkadaşlarıyla ve ailesiyle uyum yakalayamaz, sevdiği şeylerden bile tatmin olamaz, sonuçta da huzursuz ve mutsuz bir çocuk olarak büyür. Bu süreçte anne baba kadar çocuğun öğretmenleri ve arkadaşlarının da yadsınamaz rolleri vardır.

ÖZGÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRMENİN ANAHTARLARI

  • Bir çocuğun özgüveni 10 yaşına kadar gelişir. Ergenlikle birlikte de çocuğun özgüvenini test edeceği dönem başlar. Ebeveynlerin 10 yaşına kadar geçen süreçte takip etmesi gereken birtakım yollar vardır.
  • Çocuğun özgüvenin gelişmesinde en önemli anahtar, “güven” duygusudur. Her çocuk, koşulsuz bir şekilde anne ve babasına güvenmek ihtiyacındadır. Ebeveynler de bu güven ortamını çocuğa sağlamakla yükümlüdür. Bu süreçte çocukla aralarına yalan girmemesi çok önemlidir. Çocukların her şeyi fark edebildiklerini bilmek ve buna göre çocuğa her zaman gerçekleri anlatmak gereklidir.
  • Bir başka önemli etken de koşulsuz sevgidir. Sevildiğinin ve davranışlarının taktir edildiğinin farkına varamayan çocuktan, kendisine güvenmesini beklemek doğru olmaz.
  • Her anne babanın, çocuklarına dair birtakım beklentiler içine girmesi olağandır. Fakat bu beklentileri doğrultusunda çocuğun üzerine gitmek, onu zorlamak yanlıştır. Ebeveynler, öncelikle çocuklarını tanımalı, mutluluklarıyla ilgilenmeli ve beklentilerini de bu düzeye indirgemeli, gerçekçi olmalıdır.
  • Ebeveynler çocuklarına sadece bakmakla yetinmemeli, onları görmeye çabalamalıdır. Bazen çocukların bütün yaramazlıkları, haylazlıkları, sadece ilgi çekmeye, görülmeye olan ihtiyaçlarından kaynaklanır.
  • Övgü, kulağa bu süreçte olumlu bir davranış gibi gelse de yerinde kullanılmadığı zaman çocukta hasara yol açar. Buradaki anahtar, çocuğu değil, yaptığı davranışı övmektir. Bir de övgüye bağlı koşullu bir sevgiden mutlaka kaçınılmalıdır. “Oyuncaklarının hepsini topladın, çok iyi bir çocuksun” yerine, “derli toplu olduğun için teşekkür ederim” kalıbı ile çocuğa yaklaşmak çok daha yerindedir.
  • Ebeveynler, yaşıtlarına gösterdikleri saygılı tutumu çocuklarına da göstermelidir. Hiçbir çocuk, kendisiyle alaycı, bebeksi ve küçümseyici bir ses tonuyla konuşulmasını istemez. Sonuç olarak çocuklara verilmeyen bir şeyi beklemek de yanlıştır.

ÇOCUĞUNUZUN ÖZGÜVENE İHTİYACI OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Özgüven eksikliği yaşayan bir çocuk, anne babasına ve etrafındaki kişilere kaba davranmaya, başkalarının duygularını önemsememeye başlar. Hatta bu süreçte fiziksel şiddete bile başvurabilir. Sürekli sevilmediğini, önemsenmediğini düşünür. İlgi çekmek amacıyla da doğal davranışlarında bile reaksiyon almaya çalışır. Utangaç ve içe kapanık davranır, haklarının çiğnenmesine göz yumar. Bu durumda uzmana başvurmak gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git