Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Olur?

Kemik Erimesi Tedavisi Nasıl Olur?
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 235 kez okundu.

Kemik erimesi tedavisi nasıl olur?Diğer adı osteoporoz olan kemik erimesi, kemiklerde bulunan dokuların azalmasından dolayı oluşur. Kemiğin yapısında kendisini sürekli yenileyen dokular bulunmaktadır. Bu dokular kemiklerin yapısını koruyarak kırılmasını engeller ve kaliteli bir yaşam sürülmesini sağlar. Kemik erimesi, kemiklerin dayanıklılığını yitirmesi sonucu kemiğin kırılganlık seviyesinin yüksek olması demektir. Kemik kırılganlığının sonucunda kişilerde kemik erimesi başlamaktadır.
Kemik Erimesinin Belirtileri:
* Boy kısalması
* Sırt ve bel bölgelerinde ağrı
* Kalça kemiğinde ağrı ve kırıklar
* Bilek kemiklerinde kırıklar
* Omurga bölgesinde kırıklık
* Sırtta kamburlaşma
* Omuz kısımlarında yuvarlaklaşma
Kemik Erimesi Tedavisi:
Kemik erimesi hastalığı için eren teşhis konmamışsa kaybedilen emik kütlesinin vücuda kazandırılması olanaksızdır. Çeşitli tedavi yöntemleri ile kemik erimesinin durdurulması ve mevcut olan kemik kütlesinin korunması amaçlanır. İki türlü kemik erimesi tedavisi vardır:
1. İlaç Tedavisi:
Östrojen tedavisi yapılmasının sakıncalı olduğu kişilere ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kalsiyum içerikli kemikleri güçlendiren ilaçlar yardımı ile var olan kemik kütlesi korunmaktadır.
2. Östrojen Tedavisi:
Kemik erimesi sürecini büyük ölçüde yavaşlatan bir tedavi yöntemidir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda azalan östrojen hormonu nedeniyle kemik erimesi durumu başlamaktadır, östrojen tedavisi ile kemiklerde oluşan kırıkları ve kemik erimesini büyük ölçüde azaltmak mümkündür. Bu tedavi yönteminin başarılı olması için en az 5 yıl süreyle tedaviye devam edilmesi gerekir. Tedavi bırakıldığı ya da yarıda kesildiği zaman kemik erimesi büyük bir hızla devam etmektedir. Bu nedenle tedaviye başlandığında düzenli bir şekilde devam edilmelidir.
Kemik Erimesini Önlemek İçin:
* Her gün 1 saat yürüyüş ve yarım saat egzersiz yapılmalıdır.
* Süt ve süt ürünleri günlük olarak tüketilmelidir.
* Her gün en az yarım saat güneş ışınlarından faydalanılmalıdır.
* 35 yaşına kadar kişi kemik yoğunluğunu kemik erimesi tehlikesine karşı en üst düzeyde tutmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git