Kekik Çayı Nasıl Yapılır ?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır ?
1 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Kekik çayı nasıl yapılır ?Kekik bazı kişiler tarafından toz halinde aktardan alınarak tercih edilebilirken, bazı kişiler tarafından taze olarak dallanmış bir şekilde tercih edilmektedir. Eğer ki taze dallanmış olarak tercih eden kişiler arasındaysanız, ilk olarak kekikleri dallardan ayırınız. Ardından ayırmış olduğunuz yaprakları küçük küçük doğrayın. Ardından iki bardak kadar suyu kaynatın ve taze kekiklerin (2 çay kaşığı kadar) izin üzerine bu sıcak suyu ekleyin. Artık kekik çayınızın demlenmesini bekleyebilirsin.

Tüketme esnasında bekleme sürece sizin dilinizin sıcaklığa dayanma kapasitesine göre değişmektedir. Kimisi için 10 dakika olabilirken kimisi için 15 dakika olmaktadır. Fakat bu sürenin 15 dakikayı geçmemesine özen gösterin ve sıcaklığını kaybetmesine izin vermeyin. Sıcak tüketmelisiniz. Fakat çayınızı ilk başlarda uzun süre demlemek çayın daha güzel ve faydalı bir hal almasına yardımcı olacaktır. Sadece içeceğiniz süre ısıttıktan sonra 15 dakikayı geçmemek koşulu ile tüketmenizi öneririz.

Eğer ki kuru kekikle çayınızı yapacaksanız, iki bardak sıcak suyu kuru kekiğin (1 çay kaşığı yeterli olacaktır) üzerine ekleyerek demlenmesini bekleyeceksiniz. Bu sırada demlenme süresinin 15 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde pek faydasını alamazsınız. Taze kekikte demlenmenin ne kadar uzun olursa o kadar faydası olurken, kuru kekikte bunun pek faydası olmamaktadır.
Kekik çayı bağ ağrı, mide bulantısı, gaz, bronşit gibi birçok soruna fayda sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git