Karın Şişkinliği ve Gaz Neden Olur?

Karın Şişkinliği ve Gaz Neden Olur?
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Karın şişkinliği ve gaz neden olur?Kilolu veya zayıf bir çok kişinin özellikle de bayanların regl kanamalarına yakın zamanlarında yaşadığı şişkinlik sorunları, genel anlamda günde ortalama 14 kez çıkarılması gereken gazın çıkarılamamasından kaynaklanır. Bunun yanında aşırı yeme, yiyecekleri iyi çiğnemeden yutma, hızlı yemek yeme veya tüketilen yiyeceklerdeki yağ oranının fazla olması da diğer genel sebeplerdendir. Peki, gazın çıkarılmasına neler mani olur?

Bağırsak florasını destekleyen tıpta “probiyotikler” de denen oligosakkaritlerin istenen düzeyde çok zor sindirilmesi şişkinliğe neden olurken sindirimin uzun sürmesi de bağırsaklarda yoğun bir şekilde gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Bu sindirilememe sorunu ince bağırsaklarda karbonhidratların sindirimi için en son gerekli olan sindirim enzimlerinin eksikliği veya hiç olmamasından kaynaklanır. Bu nedenle şişkinlik ve gaz sorunu yaşayanlar, bu tür ögeleri yoğun bir şekilde bulunduran enginar, kuşkonmaz, lahana, rezene, sarımsak, pırasa, soğan, bakla, bezelye, buğday gibi besinleri diyetten uzaklaştırmak gerekmektedir. Aynı şekilde ince bağırsaklarındaki enzim eksikliği sebebiyle şeker alkollerini sindiremeyen kişilerde de karın şişkinliği ve gaz oluşumu sorunları görülebilmektedir.

Bunların yanında çay şekeri, pancar, şeker kamışı gibi bitkilerde ve meyvelerde yoğun olarak bulunan fruktoza karşı olan sindirilememe sorunu da ishal ve yoğun gaz oluşumlarına sebep olur. Ayrıca yine bağırsak florasının devamlılığını destekleyen süt ve süt ürünlerinde yoğun olarak bulunan laktozun ince bağırsaklarda laktozu parçalayan enzim olan laktaz eksikliği veya çalışamamasına bağlı olarak gelişen sindirilememe sorunu da bağırsak florasının yeterince çalışamamasına sebep olarak laktozun birikmesine dolayısıyla şişkinliğe ve gaz oluşumuna neden olacaktır.

Bunun yanında lifli gıdaların ince bağırsaktaki sindirim enzimlerinin yetersizliği veya yokluğu sebebiyle kalın bağırsağa direk olarak geçmesini ve bu geçişle bağırsak florasındaki bakterilerin çalışmasını bozmasına bağlı olarak da yoğun bir şekilde gaz oluşumu ve karın şişkinliği gözlenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git