Karın Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?

Karın Ağrısı Hangi Problemlerin Belirtisi Olabilir?
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 229 kez okundu.

Karın ağrısı hangi problemlerin belirtisi olabilir?Vücudumuzun bazı bölümleri çok şiddetli ağrılar ile baş gösterebilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman bazı ağrılar insanı tedirgin edebilmektedir. Bu ağrılardan bazıları da şiddetine göre korku yaşatabilmektedir. Karın bölgesinde oluşan ağrılar genel olarak akut yani birden gelen sancı şeklinde oluşan ağrılardır. Bazı ağrılar ise kaburgalardan başlayıp devam eden ağrılar olarak sınıflandırılabilir. Bu ağrı genel olarak kaburgalardan başlayıp kasıklara kadar devam eder. Bir de kronik şekilde olan ağrılar vardır. Bu ağrılar daha çok geçmeyen ve arada bir gelen ağrılardır.
Karın ağrısının bazı sebepleri olabilmektedir. Yani hemen ciddi hastalıklar düşünülmemeli ve en azından üşütme ya da gıda zehirlenmesi de düşünmelidir.
Karın ağrısı bunların dışında bazı problemlerin de belirtisi olabilir. Özellikle şiddetli ağrılarda apandisit ve böbrek taşı riski vardır. Bunun yanı sıra safra kesesi ve on iki parmak bağırsağı ülseri şeklinde sıralanabilir.
Tabii ki her karın ağrısı bu hastalıkların bir tanesidir denilemez. fakat önlem almakta pek tabii fayda vardır. Bazı ağrılar sonucunda gaz sıkışması olabilmektedir. Bunun için bir maden suyu içmeniz çözüm olarak sunulabilir. Bu ağrılar genel olarak gelip geçici ağrılardır. Gelip geçici olan ağrılar, ateş, bulantı ya da kusma şeklinde şikayetleri de içinde barındırabilir.
Karın ağrılarında yapılmaması gereken bir husus ise direk ilaç kullanmaktır. Ağrı sebebi bilinmeden ilaç kullanımı ağrınızın şiddetlenmesine sebep olabilir.
Genel olarak bakıldığı zaman karın ağrısı şiddetine göre değerlendirilmeli ve tam olarak vücudun neresinin ağrıdığı bilinmelidir. Safra kesesi ve böbrek taşı bu bağlamda önemli ağrılar arasındadır. Bunun yanı sıra en fazla görülen ağrı ise apandisit ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. İlaç kullanımı ağrı teşhis edilmeden kesinlikle içilmemelidir. Bu durum ağrının teşhisini zorlaştırmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git