Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Öneriler

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Öneriler
10 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 212 kez okundu.

Kardeş kıskançlığını önlemek için öneriler. Ailelerin yaşadığı en büyük problemlerden biri kardeşler arası kıskançlıktır. Özellikle kardeş ,aileye ilk katıldığı zamanlarda daha yoğun görülen bu kıskançlık duygusunun temel sebebi anne babayı ve onların sevgilerini, ilgilerini paylaşmak istemektir. İlerleyen yaşlarda kardeşler arkadaş oldukça ve birbirine ihtiyaç duymaya başladıkça bu kıskançlık duygusu yerini dayanışma duygusu yerine bırakmaktadır. Ancak küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızın birbirlerini severek büyümelerini sağlamanız, onların sağlığı için daha iyi olacaktır.

Kardeşlerin birbirlerini kıskanmasını önlemeniz için yapmanız gereken ilk şey ikisine de, ikisini de eşit derecede sevdiğinizi ve önemsediğinizi anlatabilmektir. Kardeşler başlarda birbirlerini farklı taraflarda görürler ve sürekli bir rekabet içinde hissederler. Her zaman kardeşlerinden daha güzel, daha başarılı olmak isterler. Çünkü ebeveynlerinin en çok sevdiği birey olmak onlar için çok önemlidir. ilgiye ve sevgiye açlık kardeşleri birbirinden uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle onlara bir aile olduğunuzu hissettirmeli, farklı taraflarda değil aynı tarafta olduklarını anlatmalısınız. Bunu sözlerden daha çok davranışlarınızla yapabilirsiniz. Kardeşleri birbirlerinin yanında övmekten veya eleştirmekten kaçınmalısınız. Ailece zaman geçirmeli ve onlara birbirlerini tanımaları için zaman vermelisiniz. Asla birini, diğerini kıskanmakla suçlamamalısınız.

Kardeşlerin yaşları el verdiği sürece, içinde sizin bulunmadığınız etkinliklere katılmalarını sağlamalısınız. Bu birlikte bir kursa gitmek olabilir. Ancak onların başarılarını kıyaslamamalısınız. Arkadaşları ile sosyalleşmelerini sağlamalısınız. Bu onlara bir ve aile olma duygusunu anlatacaktır. Arkadaşlarının yanında kardeşlerine sahip çıkmayı öğrenerek, birbirlerini kıskanmak yerine birbirlerinden gurur duyacaklardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git