Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları
10 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Kanı toksinlerden temizleyerek filtre görevi görmek, vitamin, mineraller, karbonhidratlar, protein be lipitleri işleyerek kimisini fonksiyonel hale getirmek kimisini depolamak, alyuvarları yenilemek, sindirim sisteminin devamlılığını sağlamak, safra üretmek gibi daha bir çok hayati fonksiyona sahip olan ve fabrika gibi sürekli çalışan karaciğer, aynı zamanda vücudun en ağır, en büyük ve en nazlı organlarından biridir. Dolayısıyla karaciğere iyi bakmak, onun fonksiyonel devamlılığı ve sağlığını sağlamak için ekstra çaba sarf etmek gerekmektedir ki bu amaç için günümüz popüler kültürünün etkisiyle şu zamanlarda faydaları herkes tarafından bilinen bitki çaylarını tercih etmek hem işimizi kolaylaştıracak hem de zaman kazandıracaktır. İşte karaciğerimizi şımartacak birkaç bitki çayı önerisi:

Devedikeni Çayı: Kimi yörelerde farklı adlarla anılan, bilimsel adı silybum marıanum olan devedikeni, karaciğeri bir nevi temizlemek için tavsiye edilen çayların başında geliyor. Çünkü içeriğindeki silymarin ve silyin bileşenleri daha çok yiyecek ve içeceklerle vücuda alınan toksinleri daha emilmeden etkisiz hale getiriyor.

Karahindiba Çayı: Sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri ile bilinen bu çay, karaciğerin safra üretimini arttırarak karaciğerde biriken toksinlerin dışkı şeklinde atılmasını sağlıyor. Bunun yanında anti-inflamatuar etkisi sayesinde karaciğer tahribatına yol açan iltihaplanmaların tedavisine de yardımcı olur. Ayrıca kolesterol metabolizmasının ana üssü olan karaciğerde kötü kolesterolün birikmesini de önlediği biliniyor.

Acı Marul Kökü Çayı: Pek fazla bilinmese de karaciğere sağladığı faydalar bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Bu çay acı marulun kökünden veya yapraklarından elde edilir ve karaciğeri fonksiyonel bakımdan iyileştirir. Aynı şekilde karaciğerde oluşabilecek rahatsızlıkları da engeller.

Ada Çayı: Son zamanalarda eski popülerliğini az da olsa yitirmesine karşın karaciğer üzerindeki etkileri yadsınamaz derecede fazladır. Başta karaciğer yağlanması ile savaşan ada çayı, karaciğerin fonksiyonel sağlığının bozulmasına sebep olabilecek farklı etkenlerle de mücadele eder. Ayrıca karaciğerin çalışmasını destekleyerek her türlü karaciğer rahatsızlığına iyi gelir.

Hint Safranı Kökü Çayı: Daha çok baharat olarak tüketilen hint safranının kökünden elde edilen bu çay safra üretimini artırır ve karaciğerde biriken toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Enginar Çayı: Faydası saymakla bitmeyecek enginarın kurutulmuş haliyle yapılan bu çay, karaciğeri zararlı radikallere karşı korur ve karaciğerde oluşabilecek hastalıkları daha en başından def eder. Ayrıca karaciğer ve safra kesesinde aktif metabolik etkinliğe bağlı olarak biriken nikotin, alkol ve yağın dışkı şeklinde vücuttan atılmasını sağlar.

Bitki çayları bir çok faydalı etkiye sahip olmasına karşın farklı içeriklerinden dolayı farklı türden çayların aynı gün içerisinde tüketilmesi zararlı olabilir. Çünkü bazı içerikler birbirleri ile antogonist çalışarak vücutta zehir etkisi gösterebilir. Dolayısı tek tip çay tüketmeye dikkat edilmelidir. Ayrıca eğer süregelen akut veya kronik bir karaciğer hastalığına sahipseniz bu tür bitki çaylarını tüketmeden doktor, diyetisyen veya eczacıya danışmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git