Kalpte Ritim Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kalpte Ritim Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
25 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Kalpte ritim bozukluğu nasıl tedavi edilir?Kalp ritim bozukluğu hastalığının adı Aritmi Hastalığıdır. Ritim bozukluğu kalbin bazı dış etkenlere bağlı olarak aniden daha hızlı bir şekilde çarpması sonucudur. Kalp ritminin 140’ın üzerine çıkması durumudur. Bu hastalık ileri, orta ve çocuk yaşlarda meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Çocuklar için öğretim hayatı başlamadan önce bir kardiyoloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi önerilmektedir.

Kalbin bu ritim bozukluğuna neden olacak dış etkenleri sıralamak gerekirse, heyecan, stres, aşırı kafein tüketimi, fazla koşmak, fazla egzersiz yapmak vb. şekilde gösterilebilir. Fakat bazen bu dış etlenlerden bağımsız bir şekilde de ritim bozukluğu meydana gelebilir. Bu durumlarda kişilerin bir hekime danışması gerekir. Hastanın tiroid testleriyle, kan değerlerine bakılıp değerlerinin düşük olup olmadığı bir sonuca bağlanır. Bu hastalığın tedavisi olarak ise; kalbin ritminin bozukluğuna neden olan dokunun tahrip edilip yok edilmesi gerekmektedir. Bu tedavi yönteminin adına Ablasyon denir. Ablasyon tedavisi kasık yolundan girilerek kalbin içine doğru giden, kateter adı verilen uzun ince aletler ile yapılır.

Kateterin gidişatı floroskopi (x ışınları) ile izlenir. EKG kayıtları kateterin ucunun kayıt cihazına bağlanarak alınır ve çarpıntıya neden olan nokta alan bulunur. Daha sonra kateter yardımıyla radyo frekans enerjisi verilip, bölge tahrip edilip çarpıntıya neden olan nokta alan ortadan kaldırılır. Bu yöntem ile ritim bozukluğu hastaların çoğunda yüzde doksan başarı sağlanıyor. Ablasyon tedavi yöntemi sayesinde hasta ilaç kullanmaktan kurtuluyor. Fakat bu yönteme gerek kalmadan ileri derece olmayan hastalar da ilaç yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Bu hastalığın ilerleyen safhaları günlük hayatta sizi oldukça zorlayacağı gibi ölümcülde olabiliyor. Hastalık önlemi alınmadığı sürece kalp yetmezliği gibi hastalıklarada neden olabiliyor. Eğer böyle aritmi gibi bir durumdan şüpheleniyorsanız, erken teşhis sizin için hayati önem taşıyor demektir. Kontrollerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Bu hastalığın ölümcül boyutlara ulaşmasını engeller.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git