Kalp Sağlığını Korumanın Yolları

Kalp Sağlığını Korumanın Yolları
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 231 kez okundu.

Kalp sağlığını korumanın yolları.Ne yazık ki ülkemizde ve tüm dünyada zamansız ölümlerin çoğu kalp-damar rahatsızlıklarından kaynaklanıyor. Ailede kalp rahatsızlığı öyküsü olan kadınlarda 50, erkeklerde 40 yaş risk altındayken aşırı şişmanlık, diyabet, yüksek tansiyon, sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı madde tüketimi risk altında olan gruplardandır. Bu risk gruplarından herhangi birinde bulunanlar dikkat etmedikleri takdirde önce damar tıkanıklılıklarıyla başlayan kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bundan dolayı kalp sağlığını korumaya özen gösterilmesi önemli ve gereklidir.

Günlük diyette lifli besinlerin oranını arttırmak, şekerleme ve şekerli besinler yerine su oranı fazla olan meyve ve sebzeleri tüketmek, günlük bireysel tuz ihtiyacını çay kaşığının dörtte biri olacak şekilde ayarlamak, fazlasından uzak durmak, ağır yağlı kırmızı et oranını az miktara yağsız olacak şekilde indirgemek, balık etinin tüketimini arttırmak ve belki de tüm organlarımız için en önemlisi olan bolca su tüketmek atılacak ilk adımlardır. Yüksek veya sürekli değişen kan şekeri düzeyi kalbi fazla zorlayacağı için düzenli aralıklarda kan şekeri seviyesi ölçümü yaptırmalı ve olumsuz durumlarda gereken diyetler uygulanmalı, ilaçlar alınmalıdır. Aynı şekilde yüksek veya değişken tansiyon kalp basıncını olumsuz yönde etkileyeceği için düzenli bir şekilde tansiyon ölçümü yapılmalıdır ve diyetisyen tarafından önerilen diyet listesine uyulmalı, doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bunların yanında alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddeler kalbin çalışmasını tehlikeye soktuğu için bu tür alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Bunun dışında düzenli yürüyüş, ip atlama, kardio gibi evde yapabileceğiniz egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamak kalp sağlığını destekleyecektir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda düzenli bir şekilde check-up yaptırılmalı, açığa çıkabilecek herhangi bir sorunda geniş çaplı önlemler alınmalıdır. Geçmişinde kalp sağlığını tehdit edebilecek sorunlarla karşılaşan kişiler ise karşılaşmayanlardan daha çok kalp sağlıklarına dikkat etmelidirler. Heyecan, stres, üzüntü gibi kalbi zorlayacak durumlardan kaçınmalıdırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git