Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Kalp Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?
11 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 70 kez okundu.

Kalp, tüm organlara kam pompalayan, organları besleyen, sürekli çalışan tek organımızdır. Sağlıklı, uzun ve zinde bir yaşam için kalp sağlığının korunması çok önemlidir. Özellikle son yıllarda kalp hastalıklarının giderek artış göstermesi nedeniyle kalbi koruyucu sağlık önlemlerinin önemi de artmaya başladı. Peki kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için neler yapmalıyız?

Kalp Kontrollerinizi Düzenli Olarak Yaptırın!

Özellikle 50 yaş üzeri kadın ve erkeklerin düzenli olarak kalp kontrollerini yaptırmaları gerekir. Daha önce kalp muayenesi olmadıysanız mutlaka bir kardiyoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Efor testi yapılarak kalp performansınız ölçülür. Kolesterol ve kan şekeri ölçümleriniz mutlaka yapılmalıdır. Tansiyonunuz da düzenli olarak ölçülmelidir. Özellikle aile geçmişinde kalp hastası, yüksek tansiyon hastası ve diyabet hastası varsa 30 yaşından sonra bu tetkikleri yaptırmanız gerekir.

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin!

Kalp sağlığınız ve tamamen vücut bütünlüğünüz için düzenli ve sağlıklı beslenmeniz şarttır. Yağlı, tuzlu, baharatlı besinler tüketilmemelidir. Kırmızı etin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Balık, hindi, tavuk gibi gıdalar tercih edilebilir. Zeytinyağı, fasulye, bezelye, mercimek gibi kolesterol oranı düşük yiyecekler tüketilmelidir. Yağsız ya da az yağlı süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Kepekli ekmek, pirinç ve bulgur kullanılmalıdır.

Düzenli Olarak Spor Yapın!

Her gün 1 saat düzenli olarak yürüyüş yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Bir yere araba ile gitmek yerine yürümeyi tercih edin. Yoga ve pilates gibi hem bedeni hem ruhu geliştiren sporlar ile de huzurunuzu ve dengenizi sağlayabilirsiniz. Hem bel ve sırt hareketleri, kol ve bacak hareketleri ile de vücudunuzu esnetmiş olursunuz.

Hayata İyimser Yaklaşın!

İyimser ve olumlu bir ruh hali içinde olmak sizi bu tüketim çağında koruyacak olan duygulardır. Gerginlik, stres, asabiyet, olumsuz ruh hali, sıkıntılar sizi kalp hastalıklarına daha çabuk sürükler. Bu nedenle ne olursa olsun sakin, sabırlı, iyimser ve uyumlu olmaya özen gösterin. Kalp sağlığınızı korumak adına sizi üzen ortamlardan ve insanlardan uzaklaşın.

Zararlı Alışkanlıkları Hayatınızdan Çıkarın ve Uyku Düzeninizi Belirleyin!

Sigara, aşırı alkol tüketimi ve bazı bağımlılık yaratan maddeler kalp sağlığınızı olumsuz etkiler. Ayrıca akciğer, karaciğer gibi organlara da büyük zarar verir. Uyku düzeninizi de olumsuz etkileyen bu maddeleri bırakmanız hem sağlığınız hem uyku düzeniniz açısından yararlı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git