Kalp Çarpıntısı Neden Olur ?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur ?
7 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 10 kez okundu.

Kalp çarpıntısı bazı durumlarda sağlık sorunu olabilirken bazen farklı etkenler kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bu bakımdan kalp çarpıntısının pek çok nedeni olabilmektedir.

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Literatürde aritmi olarak geçen bu rahatsızlık kalbin kişiyi rahatsız edecek şekilde çarpması olarak düşünülebilir. Gereğinden hızlı atan kalp bazen dakikada atması gerekenden iki kat fazlaya kadar atabilmektedir. Bu durum ilk etapta kişi tarafından hissedilerek ortaya çıkacaktır. Sonrasında doktora başvurmak en doğrusudur.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Bunun için çok basit bir test uygulanır. Bu testin adı EKO’dur. Diğer yandan EKG çekilebilir veya torid testleri yapılabilir. Bu testler esasen kalp ritmini hesaplamak üzere yapılır. Hem kalp ritmini kağıt üzerine dökmek hem de kalp sesini yükselterek dinlemek için bazı cihazlar kullanılır. Troid testi ise biraz daha farklıdır. Hormonlara bağlı olarak gelişebilecek olan kalp atım dengesini bu sayede ölçmek mümkündür.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Öncelikle tüketilen besinlerin kalp sağlığı üzerindeki etkisini değerlendirmek gerekir. Aşırı derecede kafeinli besinler tüketmek kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bununla birlikte spor sonrasında veya yorucu bir işin ardından kalp çarpıntısı yaşanma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlar genelde geçici olur ve bir hastalık belirtisi olarak görülmeyebilir. Diğer taraftan hormonlara bazı olarak kalp çarpıntısı yaşanabilir. Bu hormonlar troid bezlerinin fazla çalışması nedeniyle karşımıza çıkar. Bu durumda özel tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Ayrıca kalp ile ilgili olmayan başka rahatsızlıklar da çarpıntıya neden olabilir. Örneğin astım hastaları güç nefes aldıklarından dolayı kalp sıkışması yaşayacaktır. Bu durum bronşit için de geçerli olabilmektedir. Ayrıca grip, soğuk algınlığı veya depresyon gibi geçici durumlar da çarpıntı yaratabilir. Diğer taraftan psikolojik rahatsızlıklar da bir diğer etken olarak karşımıza çıkar. Örneğin panik atak bu tür rahatsızlıklar arasında gösterilmektedir. Çünkü panik atak belirtileri arasında kalp sıkışması olarak görülmektedir. Ayrıca stresli bir iş hayatı, ani korkular veya hipertansiyon da çarpıntıya neden olabilmektedir. Öte yandan farklı sağlık problemleri neticesinde kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak çarpıntıya neden olur. Kansızlığın da çarpıntıya neden olduğu bilinmektedir.

Çarpıntı Tedavisi

Bu rahatsızlığı gidermenin birinci yolu çarpıntıya neden olan sorunu ortadan kaldırmaktır. Bunun için içki, sigara ve kafeinli ürünlerin tüketimi azaltılmalıdır. Özellikle ilerleyen yaşlardan bu tür ürünler daha fazla etkili olur. Diğer yandan doktor tavsiyesinde bazı egzersizlere başvurmak çarpıntıyı azaltmaya yardım edecektir. Ayrıca uyku düzeni bu konuda oldukça önem arz eder. Bu konuda öncelikle doktorun tavsiyesine uymak önemlidir. Örneğin farklı bir kalp rahatsızlığı bazen kalp çarpıntısı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle doktorunuz bu konu için gereken tedavi yöntemi ve ilaç kullanımı için size yardımcı olacaktır. Ayrıca stresle ve depresyonla mücadele veya uyku problemi için doktor tavsiyesi ile ilaç desteği uygulanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git