Kakule Çayının Faydaları Nelerdir ?

Kakule Çayının Faydaları Nelerdir ?
2 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 279 kez okundu.

Kakule çayının faydaları nelerdir ?Genellikle Hindistan ve Güneydoğu Asya ülkelerinde yetişen ve ne yazık ki ülkemizde yetişmeyen kakule bitkisinden elde edilen Kakule çayının aroma olarak kullanılması yanında sağlığa da birçok faydası vardır. Ülkemizde son yıllarda tanınmaya başlanan kakule dünya üzerinde az bir bölgede yetiştiği için oldukça pahalı ve değerlidir.Kakulenin tohumları baharat olarak kullanıldığı için çok lezzetli aromaya sahip bir çay elde etmek mümkündür. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kakule tohumu eklenerek 15 dakika demlenir. Elde edilen çay günde üç bardak tüketilebilir.

Kakule mideyi çalıştırır ve yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi halinde gaz sorununun giderilmesine yardımcı olur. Aromatik tadı sayesinde ağız kokusunu geçirmekte yararlıdır. Bağırsak parazitlerine karşı iyi bir koruyucudur. Mide dostu olan kakule çayı reflü, mide ağrıları, mide bulantıları gibi şikayetlerde de başvurulabilecek alternatif bir tedavi olarak görülmektedir. Kakule akciğerlere fayda sağlayarak astım,bronşit gibi solunum yolu rahatszılıklarının tedavisine yardımcı olur. Ayrıca dizanteri tedavisinde de kullanılmaktadır ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Baş ağrılarının geçmesine yardımcı olur. Unutkanlık probleminiz varsa kakule yine doğru bir tercih olacaktır çünkü kakule zihni de güçlendirmektedir, Sayısız faydası olmasına rağmen en önemli faydası şüphesiz ki çağımızın hastalığı olan kanserle ilgilidir. Kanser hücreleriyle savaşarak sağlıklı hücrelerin vücudumuzda varlığını sürdürmesine yardımcı olan kakule çayı özellikle karaciğerler için çok önemli bir koruyucudur. Bu nedenle kakule çayı düzgün ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde vücut için çok büyük faydalara sahiptir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git