Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar

Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar
3 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Kabızlık için bitkisel çaylar.Yaşam boyu hemen hemen her bireyin en az bir kez başına gelen bağırsak hastalıkları, kişinin ya aşırı büyük tuvalete çıkması ya da çıkamaması durumu ile kendini göstermekte, kimi bireylerde ise kronik bir hastalık haline dönüşebilmektedir. Öyle ki gerek ishal durumu gerekse kabızlık hastalığı kendini göstermesi ile birlikte bireyin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Böyle durumlarda çoğu hasta tuvalete yakın olmaya ya da evden çıkmamaya özen göstermekte bu durum da sosyal yaşantılarına ve psikolojilerine kötü bir biçimde tesir etmektedir.

Bağırsak yolu rahatsızlıklarının en önemli ve genel sebebi yanlış beslenme biçimidir. Yanlış beslenme özellikle kabızlık durumunun sıklıkla yaşanmasına neden olmaktadır. Nitekim hastalar genellikle katı ve hazır gıdaları günlük öğünlerinde çokça tükettiklerinden mide bu gıdaları eritmekte ve de sindirmekte zorlanmaktadır. Sonuç tabi ki de kaçınılmaz olan kabızlık hastalığı ile vuku bulmaktadır. Kabızlığı gidermek adına kullanılan bir takım ilaçlar zamanla vücutta bağırsak yollarının tembelleşmesine ve daha başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kabızlığı gidermek ve sindirim sitemini düzene sokmak için başvurulan bir diğer yöntem ise bitki çayları tüketimidir. Doğal oluşları ve de insan sağlığına birden çok faydaları ile kabızlığı iyileştirmede harika bir etkiye sahip olan bu bitki çaylarını şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • Sinameki

Kabızlık sorunun çözümünde en çok tercih edilen ve doğrudan etkiye sahip olan sinameki bitkisi demlenerek içildiği takdirde kısa sürede büyük tuvalete çıkmayı mümkün kılmaktadır. Ancak bu bitki çayı bahsedeceğimiz diğer bitki çaylarına oranla daha az tüketilmeli mümkün olduğu kadar açık kıvamda içilmelidir.

  • Yeşil Çay

Hepimizin belki de en sık tükettiği bitki çaylarından biri olan yeşil çay yalnızca kilo problemi olanlar için değil aynı zamanda kabızlık sıkıntısı çekenler için de oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

  • Kayısı Çayı

Bilindiği üzere kuru kayısının kabızlığa olumlu yönde etkileri olduğu gibi kayısı çayı da aynı etkiyi yaratmaktadır.

  • Nane çayı

Hazımsızlık problemi yaşayanlar ve de kabızlığı olanlar bu aromatik bitki çayını gönül rahatlığı ile tüketebilir, zengin içeriği sayesine sindirim sistemlerini güçlendirebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git