Kabak Çekirdeğininn Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğininn Faydaları Nelerdir?
1 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Kabak çekirdeğininn faydaları nelerdir?Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin çekirdeklerinin kurutulup kavrulması ile elde edilir. Kavurma işlemi genellikle tuzla yapılır ancak tuzsuz yapılan kavurma ile elde edilen kabak çekirdekleri sağlık açısından çok daha yararlıdır. Kabak çekirdeği, kabak sebzesine göre çok daha zengin içeriklidir. İçerdiği protein, çinko ve kaliteli yağlar kabak çekirdeğini sağlık açısından mucizevi bir besin haline getirmektedir. Protein ve çinko hücrelerin onarılması, büyümesi ve yenilenmesi çalışmalarında olmazsa olmaz maddelerdir. Kabak çekirdeği sayesinde de bunlar sağlanmaktadır.

Ayrıca tuzsuz tüketilmesi koşulunda kabak çekirdeği diyet yapanlar için de muhteşem bir yiyecektir. Her gün yenilen bir avuç kadar tuzsuz kavrulmuş kabak çekirdeği kilo kontrolünde ve antrenmanlar sonrası kasların onarılmasında oldukça faydalı bir yiyecektir.
Kabak çekirdeği içerdiği kaliteli yağlar sayesinde de vücudumuzdaki hormonların daha düzgün ve düzenli çalışmasını sağlar. Öte yandan depolanmış yağların yakılmasına da yardımcı olur.

Bunların yanı sıra son dönemlerde kabak çekirdeği ile ilgili yapılan araştırmalar prostat kanseri riskini azalttığı yönündedir. Kabak çekirdeği zengin içeriği sayesinde prostat dokusunu olumsuz yönde etkileyen DHT düzeyini azaltarak, dokunun daha uzun yıllar sağlam kalmasını ve büyümemesini sağlamaktadır. Bu sebeple de kanser riskini oldukça düşürmektedir.

Kabak çekirdeği doğadaki birçok gıdaya karşın yüksek miktarda çinko içerir. Çinko başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok organizmal sistemin daha iyi çalışmasını sağlar. Örneğin çinko eksikliği sonucunda vücudumuzda soğuk algınlığı, yorgunluk, depresyon gibi problemler ortaya çıkabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git